W centrum regionu

Koniec marca, kalendarzowa wiosna nastała jednak w przyrodzie dalej zima. Mimo opadów śniegu udało się wbić w lukę pogodową i w ten konkretny dzień z nieba spadały tylko promienie słoneczne. Nasz dwuosobowy kobiecy team skierował swoje kroki ku centrum Żuław.

IMG_4163

Odwiedziłyśmy 10 wsi w kilku gminach. Nie zwiedzałyśmy wszystkich atrakcji, ale tylko wybrane. in:  Nowy Dwór Gdański, Malbork, Nowy Staw i przede wszystkim Miłoradz.
_________________________________________________________________________

Tak było w wielkim skrócie:

GMINA NOWY DWÓR GDAŃSKI

*Orłowo.  Budynek mieszkalny z ciekawymi okiennicami i starymi drzwiami. Kościół z 1350 r., obok którego wzniesiono niewielkie lapidarium ze starych nagrobków.

*Lubieszewo.  Dom podcieniowy, z charakterystycznymi zielonymi okiennicami.
Po przeciwnej stronie drogi znajduje się pusta działka, z tablicą pamiątkową, na której napisano „Kościół i cmentarz Ewangelisty w Lubieszewie” – wspomnienie dawnej świątyni otoczonej nekropolią.

*Stawiec. Cmentarz mennonicki, obsadzony lipami, tworzącymi aleje. Obok cmentarza znajdował się kiedyś kościół mennonicki.
Cmentarz w Stawcu jest jednym z najchętniej odwiedzanych nieczynnych nekropolii żuławskich.

GMINA NOWY STAW

*Tralewo. We wsi zachowała się historyczna zabudowa, w tym zagrody holenderskie i aleja lipowo-dębowa.

GMINA MALBORK

*Stogi. Domy z zagród holenderskich, a także stary spichlerz. Najwięcej czasu poświęciłyśmy słynnemu cmentarzowi mennonickiemu w Stogach, który stanowi wizytówkę Żuław. Najbardziej interesujące nagrobki: pięknie zdobione stele, charakterystycznie zwieńczony cippus,  nagrobek z militarnym motywem, nowo postawiony krzyż drewniany (na miejscu starego grobu) czy groby na których wyrosły drzewa.

GMINA MIŁORADZ

*Miłoradz. Kościół, w którym uwagę zwraca zdobiony strop świątyni, organy, konfesjonały czy nawet stare ławy. W Miłoradzu zobaczyłyśmy także, stojącego w samym centrum wsi żubra. A na jeden z obiektów nie można było nawet spojrzeć, chyba, że za opłatą ;).

*Stara Kościelnica. Głównym obiektem we wsi jest kościół, którego najbardziej charakterystycznym elementem było bardzo stare bocianie gniazdo. Obecnie gniazdo zostało zdjęte z kościoła i przeniesione kilka metrów dalej, na czubek drzewa, które wygląda na martwe. Warto przejść się po wsi i obejrzeć kilka starych domów, a przede wszystkim dom podcieniowy z zabudowaną werandą, a także zobaczyć stuletni obiekt w którym mieści się świetlica wiejska. Stara Kościelnica jest wsią zadbaną i niewątpliwie panuje w niej przyjemny, żuławski klimat.

*Mątowy Wielkie.  Sanktuarium błogosławionej Doroty z Mątów Wielkich. To właśnie w tej wsi urodziła się słynna błogosławiona, która na własną prośbę została zamurowana w kwidzyńskiej katedrze (w niewielkiej celi), w której to doczekała swych ostatnich dni.

*Bystrze. Zabytkowe gotyckie ossarium, z częściowo zachowanymi freskami (w fatalnym stanie).
Ossarium znajduje się na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego, po którym zostało tylko kilka bardzo zaniedbanych nagrobków. Innym interesującym obiektem we wsi jest dom podcieniowy.Uwagę zwracają kolumny podcienia, które stylizowane są na porządek joński.

Oczywiście w relacji nie opisałam każdego ciekawego obiektu jaki widziałyśmy. Nie zwiedziłyśmy także dokładnie każdej wsi, gdyż miałyśmy ograniczony czas. Na zwiedzanie Żuław nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu i trzeba tu po prostu często wracać :).

Szersza relacja pojawi się na stronie http://www.plaziki.com

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s