Wycieczka po gminie Pruszcz Gda.

Była to pierwsza wycieczka współorganizowana przez Kochamy Żuławy oraz przez OKSiR w Cieplewie. Wycieczka odbyła się w sierpniu 2012 roku. Trasa wycieczki przebiegała nie tylko przez Żuławy

5

Autorka relacji i zdjęć: Anna Sławska

„Wszystko zaczęło się od strony „Kochamy Żuławy” założonej przez Martę Antoninę Łobocką na portalu Facebook. Zrzesza ona wielu pasjonatów regionu, którzy za pośrednictwem tego profilu mogą dzielić się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Pomysł zorganizowania wycieczki po gminie pojawił się spontanicznie, w trakcie luźnych rozmów na stronie Kochamy Żuławy. Jednym z miłośników Żuław okazał się Grzegorz Cwaliński – dyrektor OKSiR z siedzibą w Cieplewie, który był głównym organizatorem naszej wyprawy. Osób chętnych nie brakowało, ustaliliśmy dogodny termin i … pojechaliśmy zwiedzać Gminę Pruszcz Gdański.
_________________________________________________________________________

A oto główne przystanki podczas naszej wyprawy:1

1. Świetlica w Rokitnicy – wizyta u Pani Sołtys Danuty Czerwińskiej – ugoszczono nas pysznym ciastem przygotowanym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Mogliśmy dowiedzieć się na czym dokładnie polega praca sołtysa jak również obejrzeć znajdujący się nieopodal dom ryglowy. Ciekawostką tego budynku są przedproża pochodzące z ul. Długiej w Gdańsku.

2. Wizyta w Mokrym Dworze u „Króla Tulipanów” czyli Wiesława Zbroińskiego- pomysłodawcy imprezy „Żuławski Tulipan”. Pan Wiesław opowiadał jak narodził się pomysł zorganizowania jedynej w swoim rodzaju imprezy, o trudnościach jakie napotykają w trakcie realizacji. Mogliśmy wysłuchać również wielu zabawnych anegdot.

43. Wizyta w Wiślinie. Dzięki Panu Jerzemu Pawłowi Kornackiemu – lokalnemu miłośnikowi historii, mogliśmy zajrzeć do wnętrza odrestaurowanej dzwonnicy oraz posłuchać jej historii. Dzwonnica w 2007 roku zdobyła nagrodę generalnego konserwatora zabytków w konkursie „Zabytek Zadbany”. Ciekawostką tego miejsca są inskrypcje wyryte na słupach z których jedna pochodzi z 1792 roku. Po zakończeniu spotkania chętni mogli nabyć książkę autorstwa pana Jerzego Kornackiego „Wiślina. Zarys dziejów”.

4. Ciekawostką miejscowości Krępiec, która była naszym kolejnym punktem wyprawy jest miejsce, w którym spotykają się trzy rzeki: Czarna Łacha, Radunia i Motława.

5. Następnie udaliśmy się do Lędowa, odwiedziliśmy „Modrzewiowy Dwór” – w którym mieści się obecnie świetlica, oraz znajdującą się nieopodal kładkę pieszo-rowerową na palach w Bystrej.

6. Zawitaliśmy również do Łęgowa, gdzie ks. Grzegorz Rafiński zgodził się 2opowiedzieć historię Parafii św. Mikołaja – Sanktuarium Pojednania. Jedną z kilku ciekawostek tego miejsca jest odkryta w 2000 roku podczas remontu posadzki krypta, w której znajdują się szczątki 20 osób. Wart zobaczenia jest również narożny konfesjonał, obraz MB Łęgowskiej jak również zbiór ksiąg, z których najstarsza pochodzi z XVII w. Wszystkie osoby zainteresowane historią pewnego listu, jak i innych tajemnic tego niezwykłego miejsca, z pewnością będą serdecznie ugoszczone przez ks. Proboszcza i uraczone wieloma ciekawymi opowieściami.

7. Następny przystanek to OKSiR w Cieplewie – odwiedziliśmy otwarty niespełna rok temu ośrodek kultury, sportu i rekreacji, gdzie Pan Grzegorz Cwaliński ugościł nas pysznymi zapiekankami. Opowiedział o działalności ośrodka, przedstawił obszerną ofertę zajęć dla wszystkich grup wiekowych. Mogliśmy również zajrzeć do sali kinowo-teatralnej jak również do pracowni krawieckiej, gdzie tworzone są stroje na organizowane przedstawienia teatralne i nie tylko.

8. Stamtąd udaliśmy się do Juszkowa, gdzie nad zbiornikiem retencyjnym, nieopodal Elektrowni Wodnej funkcjonuje przystań kajakowa. Tutaj czekała nas kolejna niespodzianka – Pan Grzegorz zorganizował krótką przejażdżkę kajakami, jak również rowerami wodnymi.

9. Ostatnim punktem naszej wycieczki była jedna z trzech Elektrowni Wodnych wStraszynie. My odwiedziliśmy tę najstarszą z 1910 roku. O godzinie 20:00 po 11 h zwiedzania przyszedł czas na zakończenie naszej wyprawy.

Pragniemy z tego miejsca jeszcze raz serdecznie podziękować Panu Grzegorzowi Cwalińskiemu, dzięki pomocy którego ta wycieczka doszła do skutku i nabrała takich wymiarów.
Pełna fotorelacja z wycieczki znajduje się na profilu Kochamy Żuławy na FB – www.facebook.com/kochamyzulawy

2 thoughts on “Wycieczka po gminie Pruszcz Gda.

  1. Pingback: Podsumowanie roku 2013 |

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s