Nowy Staw – spacer z przewodnikiem

5b

Była to druga wycieczka współorganizowana przez Kochamy Żuławy, ale tym razem ze Stowarzyszeniem Miłośników Nowego Stawu. Wycieczka odbyła się w październiku 2012 roku.

W dniu 20.10.2012 roku odbył się spacer po Nowym Stawie – z przewodnikiem. Na wydarzenie zapraszali organizatorzy: Stowarzyszenie Miłośników Nowego Stawu oraz Kochamy Żuławy. Pogoda w dniu spaceru dopisała wyśmienicie. Słoneczny dzień, lekko zamglony, wyciągnął z domów pewnie i największych leniwców pospolitych. Jednakże w Nowym Stawie zebrali się ludzie nadaktywni;) : pasjonaci, miłośnicy, artyści, mieszkańcy i przyjezdni, dorośli i dzieci – wszyscy chcieli poznać po raz pierwszy lub poznać na nowo urokliwy Nowy Staw. W zwiedzaniu wzięło udział około 70 osób! Przyjechali oni przede wszystkim z Żuław (mieszkańcy Nowego Stawu, Malborka, Nowego Dworu Gdańskiego oraz niektórych żuławskich wsi). Byli również goście z Trójmiasta oraz jego okolic, a także z Elbląga. Przedział wiekowy był ogromny – od najmłodszych szkrabów do osób co już niejedno w życiu widziały. Pozytywnie zaskoczeni taką frekwencją oraz tak przemiłymi uczestnikami, rozpoczęliśmy zwiedzanie.
_________________________________________________________________________

IMG_3454Przewodniczką była Pani Maria Schmidt, mieszkanka Nowego Stawu, członkini Stowarzyszenia Miłośników Nowego Stawu i przewodniczka po Muzeum Zamkowym w Malborku oraz po Żuławach. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w sercu miasta – pod fontanną, gdzie usłyszeliśmy humorystyczny wiersz o Nowym Stawie. Przespacerowaliśmy się ulicami: Wita Stwosza, Gdańską, Mickiewicza. Podziwialiśmy takie obiekty jak (między innymi): nowostawskie rynki, stare kamienice, dom podcieniowy, Słodownię, Ołówek oraz Kolegiatę (dwa ostatnie zwiedziliśmy także wewnątrz, w przypadku Ołówka weszliśmy także na wieżę i zeszliśmy do piwnic). O zabytkach Nowego Stawu rozpisywać się nie będę, gdyż można o nich poczytać we wcześniejszym artykule „Nowy Staw – żuławski, sędziwy, czarujący” -> plaziki.com/artykuly/6.php
J
eśli natomiast interesuje Was historia tego miasta (kliknij tutaj), to znajdziecie ją na stronie http://www.stanicki.com.pl – o genealogii rodzinnej.

IMG_3460Warto skupić się na atmosferze panującej podczas spaceru. Tego dnia nie tylko pogoda nam dopisywała (była jak zamówiona:)). Uczestnicy, z uśmiechami na twarzach, spacerowali uliczkami Nowego Stawu, podziwiali piękno tego małego miasteczka. Czasem do grupy podchodzili miejscowi – uzupełniając historię miasta o swoje opowieści. Do miłośników zajrzał nawet Burmistrz Nowego Stawu, Pan Jerzy Szałach.

Spacer po Nowym Stawie był oczywiście bardzo sympatyczny – jednak jeszcze bardziej zintegrowaliśmy się potem. Na zakończenie spaceru Stowarzyszenie Miłośników Nowego Stawu przygotowało niespodziankę. Kilka dni wcześniej stowarzyszenie otrzymało pomieszczenie na własne biuro i w związku z czym spacer był idealną okazją do uroczystego przecięcia wstęgi. Prezesi stowarzyszenia poczynili honory i pięknie przygotowaną wstęgę przecięli profesjonalnie ;). Nie obyło się bez szampana – wszak trzeba było oblać tak ważne dla stowarzyszenia wydarzenie! Jeszcze podziękowano uczestnikom za udział, wręczono im upominkowe torby. Podziękowano także Pani przewodnik oraz mnie 😉 – jakże to było miłe! Organizatorzy poinformowali o zakończeniu spaceru, a wszyscy zebrani przeszli nad rzekę Świętą – na grilla. Tam już czekały na nas upieczone kiełbaski. Było pysznie! Ponadto uczestnicy mieli okazję popływać kajakiem. Bliskość rzeki Świętej w tak jesiennych barwach, spokój, cisza oraz promienie słoneczne jakby sugerujące nadchodzące lato – było sielsko!

IMG_3499.CR2Szkoda tylko, że nie wszyscy uczestnicy spaceru wpadli na grilla. Ale spacer był dość długi (najwięcej czasu zajęło zwiedzanie Ołówka) i zapewne niektórzy byli już zmęczeni, lub mieli inne plany. Cieszą jednak pozytywne opinie docierające zewsząd:). Wierzę, że Stowarzyszenie Miłośników Nowego Stawu oraz Kochamy Żuławy zorganizują razem jeszcze wiele wycieczek. Nie może być inaczej. „To da się zrobić” – tak wywróżyła mi nakrętka Tymbarka, którego otworzyłam na grillu.

Pełna fotorelacja na stronie ->  http://plaziki.com/lata/2012/96.php

Reklamy

2 thoughts on “Nowy Staw – spacer z przewodnikiem

  1. Pingback: Żuławki i Drewnica – spacer z przewodnikiem |

  2. Pingback: Wśród żuławskich pól – „Zwiedzamy Żuławy” | Kochamy Żuławy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s