Odkurzanie kolejowego szlaku w Ostaszewie

IMG_7981„Kolej wąskotorowa na Żuławach ze swoją ponad stuletnią tradycją to niezbywalny, ponadczasowy element żuławskiego pejzażu kulturowego, który stanowi także o tożsamości mieszkańców regionu. Rozwinięta może stać się największym produktem turystycznym Żuław i rozpoznawalną w Polsce marką, a jednocześnie przyczynić się do rozwoju gospodarczego regionu i poprawy życia mieszkańców” – to tylko krótki fragment petycji Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”, ale uznałam, że jest dobrym wprowadzeniem do tego wpisu.


IMG_7980Głośny temat wąskich torów
Osoby zainteresowane Żuławami zapewne słyszały o ostatnio głośnej sprawie trakcji wąskotorowej z terenu powiatu nowodworskiego. Jednakże przypomnę a niezorientowanym bardzo ogólnie zarysuje całą sytuację.
W lutym 2014 r. starostwo w Nowym Dworze Gdańskim ogłosiło przetarg na rozebranie niektórych odcinków torów (odcinek na Mierzeję nie był uwzględniony w planach). Z decyzją o rozbiórce nie zgadzało się sporo mieszkańców i miłośników Żuław. Osoby prywatne, działacze i różne organizacje zaczęły działać w obronie torów, a w szczególności w sprawie odcinka Nowy Dwór Gdański – Ostaszewo. Ten odcinek stanowi największy potencjał, tym bardziej, że Gmina Ostaszewo jest zainteresowana reaktywacją tej linii. Po pewnym czasie konserwator zabytków wpisał ten odcinek do wojewódzkiej ewidencji zabytków, co przyczyniło się do unieważnienia przetargu.

IMG_7972Akcja „odkurzania torów” w Ostaszewie
Tory w okolicy Ostaszewa były praktycznie niewidoczne, zarośnięte gęstymi krzakami i małymi drzewkami – wszak pociąg nie jechał tędy już od dawna. Ale jeśli plany udałoby się zrealizować to turyści wypoczywający na plażach Mierzei Wiślanej, zyskaliby niesamowicie ciekawą możliwość zwiedzenia najbogatszej w zabytki żuławskiej gminy.
By zrealizować plany, trzeba zacząć od podstaw. Gmina Ostaszewo zaplanowała zorganizowanie akcji porządkującej trakcję wąskotorową. Termin prac: 28-29.03.2014 (z czego to właśnie sobota była skierowana do większego grona odbiorców).
O wydarzeniu poinformowano wstępnie w środę, 26.03.2014, jednakże akcja stała pod znakiem zapytania, gdyż gmina ciągle jeszcze oczekiwała na dopełnienie formalności . Udało się to dopiero w piątek rano. Mając wszystkie niezbędne pozwolenia i opinie (Powiatu, PTMKŻ, konserwatora zabytków i ornitologa), tego samego dnia Gmina Ostaszewo ruszyła ostro z pracami na trakcji.

IMG_7977

Widok jaki mogliby zobaczyć pasażerowie przedłużonej linii żuławskiej wąskotorówki

Fot. Gmina Ostaszewo

Fot. Gmina Ostaszewo

Weekend na wąskotorowym szlaku
W sobotę rano, w gminie Ostaszewo ponownie rozpoczęły się prace porządkujące trakcję wąskotorową. Tego dnia stawiło się około 40 osób, a wśród nich mieszkańcy gminy, członkowie Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy” i Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Ostaszewo „Nowa Gmina”, pracownicy GOPS-u, piłkarze z drużyny Mady Ostaszewo oraz specjalne wsparcie zaprawionych w boju miłośników kolei ze Słupskiej Powiatowej Kolei Drezynowej, działającej w ramach Stowarzyszenia Użyteczności Publicznej „Aktywne Pomorze”. Ponad to w akcji pomagało Koło Gospodyń Wiejskich z Piaskowca oraz rolnicy z ciągnikami i przyczepami.
Pracy było sporo, bo torowisko mocno zarosło. Wycięto drzewa na całym odcinku od Ostaszewa do granicy z gminą Nowy Dwór Gdański. Najstarsze z drzew miały 8-9 lat. Młodszych było znacznie więcej – i to słowo „znacznie” jest bardzo istotne. Ciągniki z przyczepami jeździły na okrągło.

W międzyczasie zebrano też kilkadziesiąt worków śmieci: butelki, puszki, opony a nawet części samochodowe. Na koniec Panie z KGW z Piaskowca przygotowały piknik wiosenny – pierwsze ognisko w tym roku uważam za zaliczone i bardzo udane :D.

Co dalej z wąskotorówką w Ostaszewie?
Wcześniej niewidoczna trakcja wąskotorowa, zarośnięta drzewami, wyłoniła się spod buszu jaki ją porastał. Pozostało jeszcze wykoszenie trawy i trzciny, a tory w całości zostaną odsłonięte. Co ciekawe trakcja jest kompletna!

Fot. Gmina Ostaszewo

Fot. Gmina Ostaszewo

Kolejne tygodnie – opowiada Robert Ciżmowski, Wójt Gminy Ostaszewo – to dalsza, tym razem już spokojna, praca osób zatrudnionych w GOPS-ie, zmierzająca do doprowadzenia terenu kolejki do jak najlepszego stanu. Co dalej? To już nie tylko od nas zależy.

Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym wydarzeniu i na własne oczy zobaczyć zaangażowanie w akcję miejscowej ludności. Jestem przekonana, że kolejne przedsięwzięcia skupią jeszcze większą grupę wolontariuszy.

Fot. Asia Kubisiak

Część ekipy z soboty Fot. Asia Kubisiak


W tym samym dniu, tj. 29.03.2014 r. także Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych przeprowadziło pierwsze w tym roku Żuławskie Krzakobranie. W związku z tym uruchomiło pociąg roboczy. Wycięto krzaki z odcinka Prawy Brzeg Wisły – Mikoszewo.

Reklamy

3 thoughts on “Odkurzanie kolejowego szlaku w Ostaszewie

  1. Cieszę się, że linia została odkrzaczona co daje, zapewne w niedalekiej przyszłości możliwość uruchomienia trakcji =. Mam nadzieję być pasażerem ciuchci relacji Nowy Dwór Gdański – Ostaszewo..

  2. Pingback: Druga wycieczka po Gminie Ostaszewo |

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s