Rybina – Jakub Kubiak i jego refleksje na temat wsi

???????????????????????????????„Spośród wszystkich wsi które udało mi się zwiedzić na Żuławach najbardziej z pewnością zapamiętam … Rybinę.”

Zapraszam do tekstu, jaki nadesłał Jakub Kubiak. 


Pośród płaskiej krainy Żuław Wiślanych, niemal w samym jej środku, znajduje się ciekawa wieś – Rybina.
Prezentuje się ona malowniczo w widłach Szkarpawy i jej odnogi Wisły Królewieckiej. O każdej porze roku, czy to zima czy lato, wieś ukazuje swój „żuławski” klimat oraz potencjał zarówno mieszkańcom jak i turystom odwiedzającym, przejeżdżającym lub odpoczywającym nad brzegiem rzeki, mogącym w pełni podziwiać idealną harmonię jaką współtworzą tutaj woda i ląd.

Fot. Jakub Kubiak

Fot. Jakub Kubiak

Człowieka nie wolno odstawiać na „boczny tor”, gdyż tak jak przyroda i on również miał swój udział w tworzeniu tutejszego krajobrazu. Jednym z takich tworów jest budowla, która na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie przeszkody na rzece, w rzeczywistości jest jej przeciwieństwem. To co znajduje się za budowlą jest efektem pracy owej przepompowni, która jest istnym rarytasem tego rejonu.
Dlaczego tak jest? Wystarczy wejść do środka, zapytać się, przejść za budynek i podziwiać piękno Żuław, Żuław stworzonych ludzką ręką, doskonale zadbaną o nawet te najdrobniejsze szczegóły.

Fot. Jakub Kubiak

Fot. Jakub Kubiak

Poza przepompownią i rzekami Rybina jest pełna innych atrakcji. Bez wątpienia wizytówką można nazwać mosty zwodzone rozciągające się nad obiema rzekami a także „perełka” w postaci kolejowego mostu obrotowego na rzece Szkarpawie poprzedzającego rozwidlenie Szkarpawy i Wisły Królewieckiej i schowanej z boku przepompowni. Kolej wąskotorowa mająca swój przystanek zachęca ludzi do zwiedzenia okolic Rybiny i całych Żuław, ale tutaj ostrzegam każdego chętnego, trudno nie jest zakochać się w tych terenach.

Podsumowując…Rybina jest mieszanką natury i człowieka, które wspólnie tworzą klimat dla każdego rodzaju człowieka i jego duszy. Natura dba tutaj o samą siebie zaś człowiek o to by turystom nie brakowało atrakcji.

Jakub Kubiak


Powyższy tekst został zgłoszony do konkursu „Na żuławskiej wsi”. Jakub Kubiak wygrał: książkę o tematyce żuławskiej oraz słodki deser dla dwojga ufundowany przez Hotel Tristan z Kątów Rybackich – na Mierzei Wiślanej.ZOBACZ TAKŻE

IMG_9360Hydrotechniczne Żuławy
A gdyby tak zorganizować wycieczkę, której tematem byłyby hydrotechniczne Żuławy? Na taki pomysł wpadliśmy (Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”) kilka miesięcy wcześniej, ale niektóre fragmenty trasy mieliśmy ustalone już od ponad roku, gdy po raz pierwszy wyruszyliśmy na wycieczkę z klubem Pttk Szuwarek.
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/09/08/hydrotechnika/

Reklamy

3 thoughts on “Rybina – Jakub Kubiak i jego refleksje na temat wsi

  1. Pingback: Hydrotechnika |

  2. Pingback: Podsumowanie roku 2014 |

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s