Podsumowanie roku 2014

„Będzie, będzie się działo!”…  A nie! Przecież już się wydarzyło i to całkiem sporo! Co prawda faktycznie też będzie się działo w 2015 roku, ale najpierw zobaczmy co takiego się stało w tym, co właśnie przemija. 2014 rok to dla mnie bardzo, bardzo miłe… niestety już wspomnienia, dlatego tym chętniej do nich wracam.

przegladrokufoto1-002


CZŁOWIEK

Fot. Ruszaj w Drogę

Fot. Ruszaj w Drogę

Wywiady z Żuławiakami oraz sympatykami tego regionu, są dla mnie za każdym razem fascynującą przygodą. Różni ludzi w różny sposób spoglądają na region delty Wisły – spotkania z ciekawymi ludźmi gwarantują spojrzenie na Żuławy z zupełnie z innej perspektywy.
Najlepszym przykładem jest Pani Ryszarda Wójcik, która wędrując po Pomorzu, odnalazła spokój na Żuławach. To romantyczna dusza, która przedstawia codzienność w niecodzienny sposób. Tak, Pani Rysia z Palczewa jest lokalną poetką, a w swych wierszach opisuje także Żuławy. 🙂
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/01/20/poezja-pani-ryszardy-wojcik-wywiad/

IMG_6131Kolejny wywiad to kolejne fascynujące spojrzenie na Żuławy. Pani Katarzyna Czaykowska zabiera ludzi w sentymentalne podróże – i mam na myśli tu jednocześnie przenośnię jak i dosłowność.  To przewodniczka i podróżniczka, która, oprowadzając wielu mennonitów po Żuławach, poznała ich i  zaprzyjaźniła się z nimi. Poza tym Pani Kasia rewelacyjnie prowadzi wykłady o tematyce żuławskiej.
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/02/25/sentymentalne-poszukiwania-z-mennonitami-wywiad-katarzyna-czaykowska/

MIEJSCE

Sporo wywiadów powstało przede wszystkim na potrzeby ukazania ciekawego, żuławskiego miejsca, przez pryzmat fascynujących osób z nim związanych.

Fot. Dariusz Wacławek

Fot. Dariusz Wacławek

W październiku zajrzeliśmy do starego, żuławskiego domu w Dębinie. I tak oto poznaliśmy małżeństwo Kownackich – Joannę i Marka. Ona, czyli Pani Żona ;), sprowadziła się na żuławską wieś 8 lat temu, on – Pan Mąż ;), mieszka tu od urodzenia. Zakochali się w sobie, zakochali w Żuławach i zakochali w starym, przedwojennym domu, który skrywa wiele tajemnic. Ich rytm życia wyznacza właśnie to wiekowe domostwo. To tutaj przyjeżdżają ludzie spragnieni ciszy i spokoju…  Państwo Kownaccy opowiedzieli mi o domu liczącym ponad 150, blaskach i cieniach życia na żuławskiej wsi, miłości do miejsca i historii.
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/11/20/w-przedwojennym-domu-wywiad-joanna-i-marek-kownaccy/

Fot. Wojciech Hryniewiecki-Fiedorowicz

Fot. Wojciech Hryniewiecki-Fiedorowicz

Do swojego domu zaprosił także Wojciech Hryniewiecki-Fiedorowicz. Dom podcieniowy w Kławkach był przez większość z nas spisany już na straty. Zniszczony, zawalony, popadał w coraz większą ruinę. Gdy nagle ktoś zaczął go ratować! Dom zyskał nowego właściciela, który dokłada wszelkich starań by uratować ten zabytek. To długa i ciężka droga, ale warto nią podążać.
O remoncie powstały dwa teksty opublikowane na blogu „Kochamy Żuławy”. Jeden autorstwa Izabeli Skibickiej a drugi, standardowo… ;).
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/01/14/o-domu-podcieniowym-w-klawkach-izabela-skibicka/
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/02/12/ratunek-dla-domu-podcieniowego/

Ok. 1960 rokuKolejny tekst – wywiad opisywał historię miejsca, które z pozoru nie wyróżnia się niczym konkretnym. A jednak! Dzięki Panu Tomaszowi Sosnowskiemu historia zatoczyła koło. Razem z żoną otworzył aptekę w miejscu gdzie przed wojną mieściła się fabryka farmaceutyczna, tyle, że wcześniej o tym nie wiedział. Gdy odkrył prawdę, rozpoczęła się jego przygoda z historią fabryki kapsułek z Schönbaum (Drewnicy). Specyfika tego miejsca i stare fotografie zainspirowały go do zainteresowania się historią regionu położonego pomiędzy Wisłą i Szkarpawą.
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/07/02/historia-apteki-w-drewnicy-wywiad-z-tomaszem-sosnowskim/

Fot. Jakub Kubiak

Fot. Jakub Kubiak

Gościnnie, bo konkursowo, pojawił się także tekst o Rybinie. „Spośród wszystkich wsi które udało mi się zwiedzić na Żuławach najbardziej z pewnością zapamiętam … Rybinę.” Zapraszam do tekstu, jaki nadesłał Jakub Kubiak.
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/07/07/rybina-jakub-kubiak-i-jego-refleksje-na-temat-wsi/

KSIĄŻKA

W roku 2014 pojawiło się kilka ciekawych pozycji książkowych. Na bloga trafiły opisy wybranych publikacji, jednak w zestawieniu przedstawiam dwie konkretne, którym poświęciłam znacznie więcej uwagi. Warto też nadmienić, że pod koniec roku wydano kolejne, jakże ciekawe książki, ale o nich napiszę już na początku 2015 r.

LegZulaw_okladka1W czerwcu na rynku wydawniczym pojawiła się nowa publikacja: „Legendy z Żuław i Dolnego Powiśla” (wydawnictwo Region). Autorką książki jest Anna Koprowska – Głowacka – autorka takich publikacji jak np. „Duchy, zjawy i ukryte skarby”, „Czarownice z Pomorza i Kujaw”, „Legendy i opowieści z czasów wojen polsko-szwedzkich”.  Zapraszam do wywiadu z Anią.
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/06/04/legendy-i-podania-z-regionu-nowe-wydawnictwo/

Okładka - przód

Okładka – przód

Ogromne wrażenie wywarła na mnie publikacja Muzeum Stutthof. Autorki: Wanda Swajda i Agnieszka Kosko-Hołowczyc, przedstawiły w „komiksie” historię trudną i prawdziwą– tworząc dzieło, z którym zapoznać powinien się każdy. To „Szczęściarz z rocznika 1917”
Losy każdego więźnia obozu koncentracyjnego zasługują na upamiętnienie –mówi Agnieszka Kosko-Hołowczyc  – o każdym z nich można by stworzyć książkę czy film. Przeżyć lagrową niewolę znaczy przeżyć pewną szczególną, wyjątkową biografię. Czym naprawdę był obóz, współczesny człowiek nie jest w stanie dziś sobie wyobrazić, choćby zwiedził wszystkie miejsca pamięci, obejrzał wszystkie dostępne kroniki filmowe.
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/12/28/historia-prawdziwa-przedstawiona-w-komiksie-szczesciarz-z-rocznika-1917/

ZWIEDZAMY ŻUŁAWY

Żuławskie wycieczki i spotkania z żuławiakami i pasjonatami regionu to to, co uwielbiam najbardziej! W 2014 r. Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” zorganizowało aż 5 wycieczek ze swojego cyklu „Zwiedzamy Żuławy”. Tematem większości były atrakcje konkretnych miejscowości/gmin. Natomiast jedna wycieczka miała silny motyw przewodni.

IMG_8033Zacznijmy od spacerów. Jako pierwszy był spacer po Fiszewie, wsi niewielkiej a jakże urokliwej! Główną atrakcją są oczywiście malownicze ruiny średniowiecznego kościoła, ale warto zobaczyć także interesujące nagrobki znajdujące się na obu starych cmentarzach. I znowu te malownicze pola rzepaku…. :). Wisienką na torcie był przewodnik, który oprowadzał nas po Fiszewie – Leszek Marcinkowski!
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/04/29/spacer-po-fiszewie/

IMG_20141004_065728Drugi spacer obejmował aż dwie miejscowości. Żuławki i Drewnica to dwie malownicze wsie żuławskie, leżące po dwóch stronach rzeki Szkarpawy, ale mimo to łączy je wszystko. Dla mnie te miejscowości tworzą jedność, współistnieją – nie wyobrażam sobie ich oddzielnie.  Jeśli zawitasz do Żuławek to wiadomo, odwiedzisz Drewnicę, a gdy przyjedziesz do Drewnicy to zwiedzisz także Żuławki :). Dlatego też kolejna wycieczka z cyklu „Zwiedzamy Żuławy” (organizowana przez Stowarzyszenie „Kochamy Żuław”) zawitała do tzw. „żywego skansenu”, gdzie zabytki są na wyciągnięcie ręki, czyli do Żuławek i Drewnicy.
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/11/16/zulawki-i-drewnica-spacer-z-przewodnikiem/

IMG_20140823_134323W 2014 roku Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” zorganizowało również dwie wycieczki autokarowe. Sierpniowa nawiązywała do tej zeszłorocznej po Gminie Ostaszewo. I znowu organizatorzy przygotowali masę atrakcji, a uczestnicy zwiedzali Gminę Ostaszewo z zapartym tchem. Nie obyło się bez ogromnych zaskoczeń, okrzyków zachwytu i tzw. opadniętych szczęk. https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/11/11/druga-wycieczka-po-gminie-ostaszewo/

Gmina Markusy (4)Druga wycieczka autokarowa przemierzała Gminę Markusy. Żuławy to nie taki mały region. Należy pamiętać, że znajdują się nie tylko w Województwie Pomorskim ale i w Warmińsko-Mazurskim. Osobiście bardzo lubię klimat tej „mniej znanej” części Żuław – tutaj żuławskość jest jeszcze bardziej oczywista. W fascynującą podróż po zabytkowej Gminie Markusy zabrał nas przewodnik Leszek Marcinkowski.
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/11/26/wycieczka-po-gminie-markusy/

IMG_9361Typowo tematyczną wycieczką była wyprawa rowerowa z hydrotechnicznym motywem przewodnim. Na początku jechaliśmy wąskim torem (Żuławska Kolej Dojazdowa) a potem już wsiedliśmy na rowery i kręciliśmy się wokół mostów, kanałów, stacji pomp itd.
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/09/08/hydrotechnika/

W minionym roku miała miejsce jeszcze jedna wycieczka, ale była to impreza specjalna, zorganizowana na prośbę nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Szymankowie. Pojechaliśmy, wraz z młodymi Żuławiakami, w nam znane, ale im nieznane miejsca z ich żuławskiej okolicy. https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/06/11/wycieczka-z-uczniami-z-szymankowa/

TURYSTYCZNE TRIPY – INDYWIDUALNIE

Indywidualnych wypraw po Żuławach trochę się nazbierało, ale nie wszystkie udało mi się opisać, gdyż priorytetem były sprawy związane z działaniem Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”. Mimo to zapraszam do 4 relacji.

 1. „Weekend majowy – lokalnie”
  IMG_8202Majówka. Kto na nią nie czeka? Ok… znajdą się i tacy, jednak większość z nas snuje ciekawe plany majówkowe. Jedni większe, drudzy mniejsze. Ważne, żeby spędzić czas poza domem i koniecznie na świeżym powietrzu. Jak zwykle postawiłam na lokalne atrakcje. Nasza dwuosobowa ekipa udała się na Wyspę Sobieszewską i na Żuławy Gdańskie.
  https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/05/04/weekend-majowy-lokalnie/
 2. IMG_8926„Makowe pole”
  Nieczęsto się zdarza, że jadę na Żuławy w celach typowo fotograficznych, gdzie krajobraz ma być tylko tłem. W sumie, nigdy tak się nie zdarzyło. Takie zdjęcia robiło się „przy okazji”. Tym razem jednak szykował się właśnie taki wypad. Sesja zdjęciowa w makach, piękne okoliczności przyrody, ale i mała wycieczka. 🙂
  https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/06/22/makowe-pole/
 3. IMG_20140809_175518„Kajakiem po spokojnych wodach”
  Kajakiem po Żuławach? Ależ oczywiście! W regionie znajduje się tyle tras, że jest w czym wybierać! Nasza sześcioosobowa wycieczka skorzystała z propozycji klubu „Żabi Kruk” i skierowała wiosła na Żuławy Gdańskie.
  https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/08/11/kajakiem-po-spokojnych-wodach/
 4. „Elbląg – miasto dzielnego piekarczyka”
  Ścieżka Kościelna

  Ścieżka Kościelna

  Elbląg – może nie jest mekką dla turystów (jeszcze), ale ma kilka „smaczków”, które zdecydowanie warto poznać. Zwiedzanie Elbląga planowałam już od jakiegoś czasu. Byłam tu w 2008 roku, a wiem, że przez te 6 lat miasto bardzo się zmieniło. Interesowała mnie ta nowa odsłona przestrzeni miejskiej. Nie ukrywam jednak, że przede wszystkim miałam upatrzonych kilka atrakcji, bez obejrzenia których nie mogłabym opuścić miasta. Bo skoro Elbląg ma sporo wspólnego z Żuławami…. 🙂
  https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/08/05/miasto-dzielnego-piekarczyka/

ANTONINA O ŻUŁAWACH

IMG_6752Tak się złożyło, że w 2014 roku udało mi się sporo powiedzieć o Żuławach. Nie planowałam tego i nawet o tym nie marzyłam ale aż 2 razy wystąpiłam na antenie Radia Gdańsk! Pierwsza wizyta była bardzo stresująca. Dobrze, że pomimo nerwów, nie zapomniałam jak się nazywam ;). To były wielkie emocje, wielki stres i przemiłe towarzystwo, bo o Żuławach opowiadali także Kasia i Maciek Marczewscy z Ruszaj w Drogę. https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/06/08/rozmowa-przy-mikrofonie/
10752010_815236031862711_2131508730_nDruga wizyta na antenie Radia Gdańsk miała miejsce w trakcie ogólnopolskiego zlotu blogerów – BLOG FORUM GDAŃSK. Tutaj opowiadałam o czterech porach roku na Żuławach.
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/10/29/w-radiu-i-na-zlocie-blogerow/

1044806_565846293468354_311203809_nPo 2,5 roku istnienia „Kochamy Żuławy”  popełniłam wpis teoretycznie autobiograficzny, a praktycznie znowu o tematyce żuławskiej. Co prawda, powinnam go napisać już na samym początku istnienia „Kochamy Żuławy”, ale zawsze znajdowałam ciekawsze tematy – a ten pisałam bardzo długo, z tego samego powodu ;).
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/05/26/o-marcie-antoninie/

DESER

Wpis ten dodaję jako „deser”, ale faktycznie jest to solidny fundament, bo bez SKŻ większość z powyższych postów nigdy by nie powstała, bo SKŻ jest motorem wszystkich działań.
Przypomnę, 12 października to dla 40 osób ważna data. Tego dnia, ale zeszłego roku, grupa wtedy jeszcze prawie 30 miłośników Żuław spotkała się w Nowym Dworze Gdańskim i założyła Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”! Z jednej strony można powiedzieć: szybko czas leci, ale z drugiej strony mam wrażenie, że to było TAK BARDZO DAWNO! Dlaczego? Bo przez ten rok Stowarzyszenie działało intensywnie i dalej ma pełno energii :).
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/10/01/1-urodziny-stowarzyszenia/

grupowe bez logo

Fot. Ruszaj w Drogę


A z okazji 2015 roku życzę Wam wszystkiego żuławskiego :). Widzimy się na żuławskich szlakach lub wirtualnie, w żuławskiej sieci 😉.

10893829_848010965251884_624533942_n

Iwa – młoda sympatyczka Żuław, którą spotkacie na żuławskich szlakach już w 2015 roku


ZOBACZ TAKŻE

Podsumowanie roku 2013
2013 to bardzo pamiętny rok. Sporo wydarzyło się w żuławskim kalendarzu, a także wiele w życiu „Kochamy Żuławy”.  Na długo w pamięci pozostanie wycieczka po Gminie Ostaszewo (intensywność, liczba atrakcji oraz atmosfera wycieczki – niemożliwe do przecenienia). Wywiady z Żuławiakami skłoniły do refleksji czy nawet dostarczyły wzruszeń ( np. historia Wolfganga Naujocks chwyciła za serca). A ukoronowaniem roku KŻ było wyróżnienie bloga w konkursie „Blog of Gdańsk” oraz powołanie Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”.
Zapraszam do subiektywnego zestawienia wydarzeń roku 2013.
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2013/12/30/podsumowanie-roku-2013/

Reklamy

2 thoughts on “Podsumowanie roku 2014

 1. Pingback: 3 lata na karku |

 2. Pingback: Podsumowanie roku 2015 | Kochamy Żuławy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s