Foto-spacer po Nowej Kościelnicy

DSC_0988~2Jeśli Żuławy chodzą za Tobą, czy raczej Ty chodzisz za nimi 😉 ale na dworze jest jeszcze zimno, albo nie masz czasu na całodzienną wycieczkę, to pomyśl, czy ciekawym wyjściem nie jest spokojny spacer po jednej z żuławskich wsi.

I tak też zrobiłam. Pojechałam do Nowej Kościelnicy w Gminie Ostaszewo, gdzie Ania Krokosz, mieszkanka i miłośniczka Żuław, pokazała mi nieznane zakątki swojej wsi. Zapraszam do alternatywnego zwiedzania Nowej Kościelnicy, tym razem prawie bez żelaznych punktów – domów podcieniowych, ale za to zaglądając w boczne uliczki.


Stare domy w Nowej Kościelnicy
DSC_0969~2
Ania Krokosz: Perełką naszej wsi są oczywiście domy podcieniowe. Do czasów obecnych zachowały się dwa, a jeden z nich w zeszłym roku został odremontowany. Teraz oba zachwycają swoim widokiem i mieszkańców, i turystów – są prawdziwą wizytówką. W Nowej Kościelnicy znajdują się jednak i inne piękne domy – większość drewnianych o konstrukcji zrębowej. Kilka zostało wyremontowanych przez właścicieli (nowa elewacja). Te, które pozostały są jedna z ozdób naszej miejscowości. Szczególnie zachwyca piękny drewniany dom na podmurówce – gdzie zachowały się śliczne detale: laubzekiny oraz zdobienia na narożnych belkach ścian.

DSC_0971~2Bliski wszystkim starszym mieszkańcom jest drewniany dom z piękną werandą na froncie (druga weranda znajduje się z południowej strony). Frontowy ganek był miejscem reprezentacyjnym, gdzie często mieszkańcy całej wsi robili sobie pamiątkowe zdjęcia (np. z okazji wesela, chrztu).

Boczne uliczki Nowej Kościelnicy kryją niespodzianki… jedną z nich jest murowany dom z mansardowym dachem.

Jednym z najpiękniejszych zabytków architektonicznych jest XIX-ny murowany dworek, również znajdujący się na uboczu… niegdyś przechodził obok niego trakt handlowy. Z tamtego okresu zachowały się bramy wjazdowe… uroku dodają stare drzewa – dawniej piękny park oraz nadzwyczajna drewniana stodoła.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Budynki użyteczności publicznej
Ania Krokosz: W jednej z bocznych uliczek Nowej Kościelnicy zobaczyć można zabudowania dawnej piekarni. We wsi funkcjonowała niegdyś także kuźnia. Budynek istnieje do dziś i zachowała się cześć wyposażenia.

DSC_0958~2Na chwile opuszczamy teren dzisiejszej Nowej Kościelnicy, wchodząc na trasę prowadzącą w stronę Wisły. Po przejściu kilkuset metrów, dochodzimy do małej dróżki otoczonej szpalerem wierzb. Prowadzi ona do gospodarstwa, na terenie którego zachował się dawny, drewniany młyn. Obecnie nieużywany, ale jeszcze w latach 70′ XX w. mieszkańcy okolicznych wsi jeździli tam mielić zboże.

DSC_0979~2Ciekawostką jest również mały budynek w stylu domów żuławskich, w którym znajduje się… sklep spożywczo-przemysłowy. Dzięki swoim żółto-zielonym barwom obiekt niedawno zyskał miano „Żuławskiej Biedronki”.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

DSC_0977~2Malownicze uliczki
Ania Krokosz: Jedną z atrakcji naszej miejscowości są prawdziwie swojskie, boczne uliczki… Prowadzące „w pola”, nad Wisłę, łączące z okolicznymi miejscowościami, przecinające wieś w kilku miejscach….Kocie łby i płyty, nad którymi górują stare drzewa, przypominają o dawnych traktach. Swoją tajemnice skrywa również główna droga, biegnąca przez całą wieś. Pod grubą warstwą asfaltu kryje się bowiem unikalny bruk, niestety niewidoczny już dla naszych oczu…

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

DSC_0975~2Miejscowe wierzby
Ania Krokosz: Żuławy…. dawniej kraina wiatraków i wierzb. Dziś pozostały stare, ale wciąż piękne drzewa. Szpalery wierzb dodają uroku naszej miejscowości i zachwycają swym widokiem przyjezdnych. Dla mieszańców są nieodłącznym elementem tutejszego krajobrazu – towarzyszą rolnikom w drodze na pole oraz w pracy. Dla dzieci stają się miejscem zabaw i radosnych wspomnień z dzieciństwa. Przede wszystkim są jednak symbolem tej ziemi, magicznym symbolem, który zachwyca każdego.

 

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


Zainteresowała Was Nowa Kościelnica? A może macie ochotę zwiedzić ją razem z Anią Krokosz? Mam nadzieję, że tak, gdyż  Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” zaprosi Was na spacer po tej pięknej, żuławskiej wsi.

DSC_0985~2

Ania Krokosz z Nowej Kościelnicy


W zamyśle ten wpis miał być tylko foto-spacerem z dużym naciskiem na „foto” a z małą ilością tekstu. Poprosiłam Anię o kilka zdań komentarza do zdjęć, a otrzymałam piękne, wirtualne oprowadzanie! Dziękuję Aniu!


ZOBACZ TAKŻE!

IMG_6023Babski wypad
Co w środku tygodnia mogą zrobić: bezrobotna, która uwielbia Żuławy, przewodniczka (też po Żuławach), która akurat ma dzień wolny oraz wydawczyni która chciałaby pooddychać żuławskim powietrzem? Odpowiedź jest oczywista: mogą wspólnie pojechać w Tatry – nie, nie, przecież wiadomo, że na Żuławy 😀.
I tak też zrobiły, w środę się umówiły i na Żuławy razem ruszyły!

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2013/07/14/babski-wypad/

IMG_7315Gmina Ostaszewo – wycieczka autokarowa
W sobotę, 24.08.2013, drogami Gminy Ostaszewo mknął autobus wypełniony mieszkańcami Gdańska, Gdyni, Pruszcza Gdańskiego, Malborka , Tczewa oraz kilku żuławskich miast i wsi (także z woj. Warmińsko-Mazurskiego). Te 45 osób przybyło do Gminy Ostaszewo w celach turystycznych, na wycieczkę współorganizowaną przez Kochamy Żuławy, Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Ostaszewo „Nowa Gmina”, Gminę Ostaszewo oraz Zespół Szkół w Ostaszewie.

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2013/08/31/gmina-ostaszewo-wycieczka-autokarowa/

IMG_9825II wycieczka po Gminie Ostaszewo
W 2013 roku odbyła się pierwsza wycieczka po Gminie Ostaszewo. Uczestnicy tak świetnie się bawili, a gmina ma tyle atrakcji do zaoferowania, że w następnym roku, w dniu 23.08.14 , odbyła się kolejna edycja wyprawy i znowu była bardzo udana.

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/11/11/druga-wycieczka-po-gminie-ostaszewo/

Reklamy

2 thoughts on “Foto-spacer po Nowej Kościelnicy

  1. Pingback: Nowa Kościelnica – spacer z przewodnikiem |

  2. Pingback: Podsumowanie roku 2015 | Kochamy Żuławy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s