Zamek w Malborku – nocne zwiedzanie

Któż nie słyszał o Zamku w Malborku? Jest ktoś taki? 😛 Zapewne zwiedzaliście go nie raz, lub macie to w planach. Zapewne oglądaliście go za dnia, gdy przez Zamek przetaczają się dzikie tłumy turystów. Zapewne gdy zafascynowani robiliście zdjęcia, biegaliście za przewodnikiem, czasem gubiąc grupę. Zapewne…mało kto miał okazję zwiedzać Zamek…nocą!

Clipboard


DSC_0972~3Zamek tylko dla nas!
Nocne zwiedzanie Zamku w Malborku to okazja tak wyjątkowa, że czeka się na nią będąc ogromnie podekscytowanym. A może tylko ja tak miałam? Jednak szczerze w to wątpię ;).
Grupą, prawie 40 osób (zdecydowana większość to Członkowie Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy” oraz ich rodziny i przyjaciele), czekała pod bramą prowadzącą do zamkowych wnętrz okrytych mrokiem. Było zimno, bo to był koniec lutego, ale byliśmy tak zaaferowani tym co zaraz się wydarzy, że nikt jakoś wyjątkowo nie cierpiał z powodu chłodu.
Czekamy… i nagle pojawia się zakapturzona postać, okryta długą szatą. Czy to duch? – myślą dzieci, czy to Krzyżak? – myślą mężczyźni, czy to nasz przewodnik? – myślą Członkowie SKŻ. Tak, to był nasz przewodnik, a raczej przewodniczka i to najlepsza pod Słońcem, Pani Kasia Czaykowska.
Wchodzimy. Zamknięto za nami wrota. Ogromny zamek, ten cały przepiękny stos cegieł, jest tylko dla nas!!!

Fot. Krzysztof Rańcia

Fot. Krzysztof Rańcia

DSC_1001~2Wewnątrz krzyżackich murów
Spacerowaliśmy po zamkowych komnatach, poznając historię tego miejsca. Zaglądaliśmy w ciemne zakamarki, podążając mrocznymi korytarzami. Podziwialiśmy detale i dotykaliśmy historii. Słuchaliśmy opowieści prawdziwych ale i tych nieprawdopodobnych. Pojawiła się zabawna opowieść o duchu, która doprowadziła wszystkich do szczerego śmiechu, ale była też wzmianka o piorunach kulistych, co skutkowało zaskoczeniem wśród turystów. Zdradzać Wam niczego nie będę, bo szkoda odbierać Wam nawet 1 % z frajdy. Pojedziecie, przekonacie się sami :D.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Dlaczego warto zwiedzać zamek nocą?
Zgadzam się w zupełności z tym co powiedziała na początku zwiedzania Pani Kasia Czaykowska. Nocą wszystko wygląda inaczej, ciekawiej. Wszak kolory są przytłumione, wiele detali, które niepotrzebnie rozpraszają wzrok, tonie teraz w mroku. Otoczenie postrzegamy zupełnie odmiennie. Także i zmysły pracują na innych obrotach. Wytężony wzrok i słuch. Wyobraźnia też zaczyna intensywniej działać.
A spróbujcie zagapić się, robiąc zdjęcie i zostać samemu w ciemnym korytarzu… nie wiedząc gdzie poszli inni. Zamek nabiera jeszcze głębszego wymiaru ;).

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


Nocne zwiedzanie Zamku w Malborku możliwe jest w okresie od połowy września do połowy kwietnia. Jednak w tym roku możliwe, że opcja będzie dostępna znacznie dłużej. Warto jednak zadzwonić do Muzeum Zamkowego w Malborku i zapytać.
PS. Oczywiście, z czystym sumieniem polecam Wam przewodniczkę Katarzynę Czaykowską!

Zobacz relację z innego nocnego zwiedzania zamku, którą zamieścili Kasia i Maciek Marczewscy z „Ruszaj w Drogę” -> http://www.ruszajwdroge.pl/2015/01/nocne-zwiedzanie-zamku-w-Malborku.html#.VQVKL9JwvO8

Fot. Ruszaj w Drogę

Fot. Ruszaj w Drogę


ZOBACZ TAKŻE

10422144_845177718868542_3152240320190072018_n„W biegu, po drodze żuławskim traktem” 
„W biegu, po drodze żuławskim traktem” to opowieść o Żuławach, widziana oczami przewodniczki, Katarzyny Czaykowskiej – Stój, która od dawien dawna przybliża innym region delty Wisły.
Najnowsza publikacja jest  pewnego rodzaju przewodnikiem po Żuławach Steblewskich (Gdańskich), ale autorka mówi także o Gdańsku, Elblągu i Malborku.
To opowieść o historii małej i dużej, o ludziach, tradycjach, kuchni, problemach, blaskach i cieniach tych ziem, ale także o dzieciństwie, rodzinie, dziurach w cegłach i autorytetach Pani Kasi.

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2015/01/06/w-biegu-po-drodze-zulawskim-traktem-katarzyna-czaykowska/

Wykład o mennonitach - dla Stowarzyszenia "Kochamy Żuławy" Fot. Igor Pawlicki / Foto.IgorPawlicki

Wykład o mennonitach – dla Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”
Fot. Igor Pawlicki / Foto.IgorPawlicki

Sentymentalne poszukiwania
z mennonitami

Zapewne nie raz słyszeliście o mennonitach na Żuławach. Zapewne też nie raz historia tych owianych tajemnicą ludzi, rozpaliła Waszą wyobraźnię. Większość z nas tylko podziwia ocalone dziedzictwo tych przybyszów z Niderlandów, niektórzy biorą udział w ich corocznym, żuławskim zjeździe, ale są i tacy, którzy z nimi spędzają bardzo wiele czasu. Taką osobą jest Pani Katarzyna Czaykowska, przewodniczka i podróżniczka, która, oprowadzając wielu mennonitów po Żuławach, poznała ich i  zaprzyjaźniła się z nimi.
Zapraszam do lektury wywiadu z Panią Katarzyną Czaykowską.

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/02/25/sentymentalne-poszukiwania-z-mennonitami-wywiad-katarzyna-czaykowska/

Reklamy

One thought on “Zamek w Malborku – nocne zwiedzanie

  1. Pingback: Podsumowanie roku 2015 | Kochamy Żuławy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s