(Nie)depresyjna pogadanka w radiu

IMG_6773

Fot. Ruszaj w Drogę

„Dzwoni telefon…” – dosłownie, bo tym słowami rozpoczyna się dzwonek jaki mam ustawiony w telefonie Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy” – ten dzwonek pochodzi ze skeczu nieistniejącego już kabaretu „Potem”.

„…dryń dryń” – odbieram i co słyszę? To Włodek Raszkiewicz z Radia Gdańsk. O! Będzie audycja o zwiedzaniu Żuław. Mam w niej wystąpić, razem z Kasią i Maćkiem Marczewskimi z Ruszaj w Drogę – cudownie! 😀 Uwielbiam audycje z tym małżeństwem!


Miałam plan… 😉 Tia….
Jako, że zawsze przejmuję się wystąpieniami publicznymi – wolę się chociaż wstępnie przygotować, układając plan – taką mapę myśli, skrótów, które czasem tylko ja mogę rozszyfrować.
Chciałam wspomnieć o różnych obliczach domów podcieniowych – ich klimacie, tajemnicach, czy nawet duchach, o świątyniach, które często zlokalizowane są w malowniczym otoczeniu, które po cichu opowiadają minioną historię (np. o wielkiej wodzie, wojnie, dawnych i obecnych mieszkańcach Żuław), miałam opowiedzieć o cmentarzach żuławskich (największych, najciekawszych albo wyjątkowych np. ze względu na historię tam pochowanych). A jak Żuławy to i hydrotechnika, więc koniecznie trzeba powiedzieć o polderach, przepompowniach, które przyciągają jak magnez, czy też wyjątkowych mostach.  Zależało mi by wspomnieć o poruszającym koncercie organowym w drewnianym kościele, o uruchamianiu starego ciągnika… na korbkę, o przedzieraniu się przez pola, albo przez pokrzywy i osty, poszukiwaniu dobitnej depresji, ognisku nad brzegiem rzeki – tuż po ulewie, o klimacie małych miasteczek, o wsiach przenoszących nas w przeszłość,  o ludziach jakich spotykamy na trasie i wspólnych biesiadach w stylu wesel czy poprawin.

IMG_6774

Fot. Ruszaj w Drogę

A tak konkretnie to miało być to co poniżej:
– cykl wycieczek „Zwiedzamy Żuławy”: miejsca, wspomnienia, emocje
– żuławscy przewodnicy: Leszek Marcinkowski,  Wiesław Olszewski, Edmund Łabieniec, Kasia Czaykowska i inni lokalni przewodnicy i pasjonaci
– domy podcieniowe, m.in.: Trutnowy, Miłocin, Steblewo, Nowa Kościelnica, Orłowo, Cyganek, Żuławki, Klecie, Stalewo, Markusy, Tropy, Zwierzno.
– kościoły: Steblewo, Wróblewo, Trutnowy, Jeziernik, Palczewo, Nowy Staw, Jegłownik, Jezioro, Gnojewo, Rozgart
– cmentarze: Stawiec, Cyganek, Stogi, Jegłownik, Orłowskie Pole, Kmiecin, Różewo
– hydrotechnika: rzeki, kanały, wały, wiatraki, przepompownie / Marzęcino, Różany, Rybina
– miejscowości z klimatem: Nowy Dwór Gdański, Nowy Staw, Tujsk, Rozgart, Oleśno.
Ile z tego zrealizowałam? Niewiele…..

Rzeczywistość weryfikuje wszystko
Włodek Raszkiewicz lubi iść na żywioł i chyba także na opak 😉 Mój plan diabli wzięli – czy raczej nasz gospodarz.
Tematem rozpoczynającym audycję był Żuławski Tulipan – coroczne wydarzenie jakie odbywa się w Mokrym Dworze, cieszące się coraz większym powodzeniem.
Mówiliśmy także o krajobrazie żuławskim – z dużym naciskiem na, cytując Maćka, „pola rzepakiem malowane” – wspomniany rzepak właśnie kwitnie, a wokół niego krążą spragnieni fantastycznych zdjęć profesjonaliści i amatorzy fotografii.

Sporo mówiliśmy o projekcie „Zwiedzamy Żuławy”: o wycieczkach autokarowych, rowerowych i pieszych. Pojawiły się także wspomnienia z naszych wspólnych wypraw.
Dyskutowaliśmy również o domach podcieniowych, kuchni żuławskiej, wiatrakach, klimatycznych kościołach, drzewach w krajobrazie, Pętli Żuławskiej, nowej książce Izy Skibickiej , gościnności Żuławiaków oraz ogólnie o kochaniu Żuław.
Na drugiej części audycji nie mogłam zostać, a była również bardzo ciekawa. Traktowała o zwiedzeniu pieszo.


Jak widzicie, swojego radiowego planu nie zrealizowałam nawet w 1/3 – ale co z tego? 🙂 Było sympatycznie, żuławsko, a smsy, które spływały do Radia Gdańsk tylko potwierdziły, że wiele osób czuje podobnie i kocha Żuławy :). I w to mi graj!


ZOBACZ TAKŻE

„Rozmowa przy mikrofonie”
IMG_6752„Marzenia się spełniają” – tak niektórzy powiadają 🙂. Tak też mówi Maciek Marczewski, który wraz z żoną Kasią, prowadzi blog „Ruszaj w Drogę„. Maciek, kiedyś, dawno temu, wymarzył sobie, że chciałby wystąpić na antenie swojej ulubionej radiostacji – Radia Gdańsk. Mógłby on prowadzić szkolenia motywacyjne, gdyż jego marzenie faktycznie się spełniło. Wystąpił, wraz z Kasią i Panem Stanisławem Sikorą (Prezes gdańskiego PTTK) w Radiu Gdańsk w maju 2014 roku. Audycja poświęcona była Kaszubom oraz podróżowaniu po Polsce (czyli to co Kasia i Maciek lubią robić najbardziej). Marzenie zaliczone, można odhaczyć. Ale moment! Okazało się, że jest ciąg dalszy. Małżeństwo Marczewskich z Ruszaj w Drogę ponownie zostało zaproszone do Radia Gdańsk! Niektórzy to wyrabiają 200% normy marzeniowej 😉.

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/06/08/rozmowa-przy-mikrofonie/

W radiu i na zlocie blogerów
10752010_815236031862711_2131508730_n„Kochamy Żuławy” ponownie pojawiły się na największym, najpopularniejszym ogólnopolskim zlocie blogerów. Blog Forum Gdańsk jak zawsze ma miejsce w … Gdańsku 🙂, ale za każdym razem w innej, wyjątkowej lokalizacji. W tym roku ogromną atrakcją były nie tylko ciekawe prelekcje ale i TO MIEJSCE.

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/10/29/w-radiu-i-na-zlocie-blogerow/

Reklamy

One thought on “(Nie)depresyjna pogadanka w radiu

  1. Pingback: Podsumowanie roku 2015 | Kochamy Żuławy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s