Z biegiem Szkarpawy

DSC_1335~4Małe, urokliwe, klimatyczne, zlokalizowane na uboczu, skrywające oszałamiające zabytki, ciche, spokojne, z dala od zgiełku miasta, gdzie życie toczy się znacznie wolniej – tak można opisać większość żuławskich wiosek. Dodaj do tego jeszcze kwitnące pola rzepaku, rzekę Szkarpawę, mosty zwodzone, polną drogę i piękną pogodę – i recepta na idealną sobotę gotowa 🙂


Kameralna, dwuosobowa wycieczka rowerowa rozpoczęła się w Nowym Dworze Gdańskim, gdzie wypożyczyłyśmy rowery z Żuławskiego Ośrodka Kultury. Następnie, jadąc malowniczą drogą wzdłuż Tugi, przejechałyśmy przez Żelichowo, potem przez przepiękny Tujsk (koniecznie przez centrum wsi, by nacieszyć oczy) https://kochamyzulawy.wordpress.com/2013/05/20/wsie-w-okolicach-ndg-wycieczka-rowerowa/ aż dojechałyśmy do Rybiny, by skręcając za Szkarpawą, w stronę Wisły, faktycznie rozpocząć naszą wycieczkę.

P1000482

Szkarpawa

Chorążówka – czarna dziura?
I nie mam tu na myśli nic negatywnego. My tam…przepadłyśmy! Znalazłyśmy miejsce z dala od świata, na uboczu, gdzie widok dziewczyn, które robią zdjęcia rzepaku wzbudza zainteresowanie pojedynczych kierowców przejeżdżających po pobliskiej drodze.
W Chorążówce zaszyłyśmy się w niesamowicie spokojnym miejscu: przed stawem, przy którym znajduje się piękny, żuławski dom,  w pobliżu rzepakowego pola, ze Szkarpawą  w oddali.

DSC_1330~5
Kręciłyśmy się z aparatem to przy stawie to przy rzepakowym polu. Ułożyłyśmy też napis „<3 Żuławy” – ale spokojnie, wykorzystałyśmy tylko dziką samosiejkę, oddaloną od pola.

Ile czasu spędziłyśmy w Chorążówce? Pojęcia nie mamy… szczęśliwi czasu nie liczą i tak też wtedy było 🙂

Izbiska i Przemysław – klimatyczne miejscowości
Przejeżdżając przez wieś Izbiska, widziałyśmy dom podcieniowy z XVIII wieku oraz tajemniczy, półkolisty obiekt z wieżą, częściowo stylizowany na architekturę żuławską.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Jadąc dalej dotarłyśmy do wsi Przemysław – to  bardzo urokliwa miejscowość – gdy przez nią przejeżdżałyśmy to co chwilę zachwycałyśmy się mijanymi obiektami. Najbardziej znany jest odrestaurowany dom podcieniowy z końca XVIII w. W tym domu połączono to co stare z tym co nowoczesne.  Obiekt nazwano „Salvinia Lodge” i przystosowano do potrzeb turystycznych.

 

Drewnica i Żuławki – tzw. „żywy skansen”
W trakcie naszej wycieczki odwiedziłyśmy również Drewnicę i Żuławki. Obie wsie darzę od wielu lat ogromną sympatią. Ma to związek nie tylko z przepięknymi i unikatowymi zabytkami, ale także z ludźmi jakich tam poznaję. Ilekroć odwiedzam Żuławki czy Drewnicę, spotykam się z wyjątkową otwartością mieszkańców wsi leżących na dwóch przeciwległych brzegach Szkarpawy.

DSC_1341~4

O atrakcjach Żuławek i Drewnicy możecie poczytać w relacji ze spaceru z przewodnikiem – > https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/11/16/zulawki-i-drewnica-spacer-z-przewodnikiem/


DSC_1350~5Droga powrotna do łatwych niestety nie należała. Był to wyścig z czasem (nadciągający deszcz i zbliżająca się godzina odjazdu autobusu), walka z własnymi słabościami (pojawił się silny wiatr, który nie ułatwiał jazdy – do tego mocno spadła temperatura powietrza) oraz obrona przed agresywnymi psami. Jednak zacisnęłyśmy zęby i dotarłyśmy do Nowego Dworu Gdańskiego wcześniej niż się spodziewałyśmy, a w pamięci i tak pozostała nam jedynie przepiękna, słoneczna i sielska trasa wzdłuż Szkarpawy.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


ZOBACZ TAKŻE

Wsie w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego
575793_340728506029738_628611642_nSobotni poranek, wczesna pobudka – przecież o 9.00 jest zbiórka w Nowym Dworze Gdańskim! Po drodze jeszcze spotkanie z ekipą „Ruszaj w Drogę” – z małżeństwem, które docenia piękno naszego kraju.
Po cóż tak gnamy do tego żuławskiego miasta? Ponieważ „Kochamy Żuławy” wspólnie z Żuławskim Ośrodkiem Kultury (ŻOK) oraz z klubem PTTK Szuwarek, przygotowali wycieczkę rowerową po wsiach zlokalizowanych blisko Nowego Dworu Gdańskiego.
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2013/05/20/wsie-w-okolicach-ndg-wycieczka-rowerowa/

Wolfgang Naujocks – wywiad
IMG_4081
Wolfgang Naujocks– pasjonata historii, genealogii, miłośnik Żuław.
Jego korzenie rodzinne sięgają kilkuset lat wstecz i powiązane są z Gdańskiem i z Żuławami. On sam urodził się w Bawarii, ale dopiero po przeprowadzce do Gdańska, a potem na Żuławy poczuł, że „wrócił” do domu.
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2013/05/26/wolfgang-naujocks-wywiad/

Żuławki i Drewnica – spacer z przewodnikiem
IMG_9634Żuławki i Drewnica to dwie malownicze miejscowości żuławskie, leżące po dwóch stronach Szkarpawy.  Mimo iż są to dwie wsie to praktycznie łączy je wszystko. Dla mnie te miejscowości tworzą jedność, współistnieją – nie wyobrażam sobie ich oddzielnie.  Jeśli zawitasz do Żuławek to wiadomo, odwiedzisz Drewnicę, a gdy przyjedziesz do Drewnicy to zwiedzisz także Żuławki :). Dlatego też kolejna wycieczka z cyklu „Zwiedzamy Żuławy” (organizowana przez Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”) zawitała do tzw. „żywego skansenu”, gdzie zabytki są na wyciągnięcie ręki, czyli do Żuławek i Drewnicy.
28.09.2014 r.
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/11/16/zulawki-i-drewnica-spacer-z-przewodnikiem/

Rybina – Jakub Kubiak i jego refleksje na temat wsi

Fot. Jakub Kubiak

Fot. Jakub Kubiak

„Spośród wszystkich wsi które udało mi się zwiedzić na Żuławach najbardziej z pewnością zapamiętam … Rybinę.”
Zapraszam do tekstu, jaki nadesłał Jakub Kubiak.
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/07/07/rybina-jakub-kubiak-i-jego-refleksje-na-temat-wsi/

Reklamy

One thought on “Z biegiem Szkarpawy

  1. Pingback: Podsumowanie roku 2015 | Kochamy Żuławy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s