Wizytówki Żuław

DSC_1411~2 (Copy) (Copy)W czerwcu 2015 r. Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” postanowiło przybliżyć temat wizytówek Żuław: domy podcieniowe, cmentarze mennonickie, wiekowe kościoły, rozległe pejzaże, pola uprawne, odległe horyzonty czy rzeki i kanały – to tylko niektóre z nich. Ze względu na warunki atmosferyczne konieczne okazało się skrócenie trasy wycieczki rowerowej, która ostatecznie wiodła od Nowego Dworu Gdańskiego, przez Orłowo, Lubieszewo i Tuję, nawracając ponownie do Nowego Dworu Gdańskiego. Przewodnikiem wycieczki był Edmund Łabieniec z klubu PTTK Szuwarek.


Krótko o wycieczce

Pierwszym, długim przystankiem na trasie wycieczki było Orłowo, gdzie turyści odwiedzili dwa domy podcieniowe i mieli okazję porozmawiać z ich mieszkańcami/właścicielami. W Orłowie znajduje się również cmentarz menonicki (Orłowskie Pole) oraz wart uwagi kościół z pobliskim lapidarium.
Kolejnymi wizytówkami były kościoły gotyckie w Tui i Lubieszewie (tu także zwrócono uwagę na dom podcieniowy) – obu świątyniach uczestnicy wdrapali się na kościelne wieże.
Droga powrotna wiodła wzdłuż innej żuławskiej wizytówki: rzeki Świętej, która potem przechodzi w Tugę (byliśmy także w tym miejscu). Na koniec zostawiliśmy wisienkę – Żuławski Ośrodek Kultury i jego historyczne zakamarki.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

„Moje” miejsca

 1. Orłowo – pod podcieniowy Artura Wasielewskiego jest najpiękniejszym obiektem w Orłowie. Na chwilę obecną można oglądać go na razie tylko z zewnątrz, gdyż jest remontowany, ale, jak potwierdza Pan Artur, wnętrze będzie dostępne dla turystów, gdyż właśnie w tym obiekcie ma powstać muzeum poświęcone Żuławom. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Pan Artur to miłośnik kuchni regionalnej, który poświęcił dużo czasu badaniom nad kuchnią żuławską, odnajdując zaginione przepisy.W Orłowie znajduje się jeszcze jeden dom, który darzę ogromną sympatią.

  Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


  Zauroczył mnie kilka lat temu, gdy ujrzałam go po raz pierwszy. Zbyt wiele jednak o nim nie wiem, poza tym, że to zapewne pozostałość dawnej zagrody holenderskiej.

  Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

 1. Nowy Dwór Gdański – Żuławski Ośrodek Kultury to miejsce, które odwiedzam od lat (zaglądałam tu nawet wtedy, gdy jeszcze nikogo na Żuławach nie znałam!). Okazuje się, że ŻOK to taka tajemnicza skrzynia z kilkoma dnami. Ilekroć tam zaglądasz, zawsze odkrywasz coś innego – a jest tu co odkrywać, bo obiekt ten aż kipi historią. Najlepiej jednak poznawać go z przewodnikiem – nas oprowadzał (też nie pierwszy raz) Piotr Opitz.

  Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

 2. Tuja – ilekroć myślę o kościele gotyckim w Tui to zawsze przed oczami mam Panią Ewę Kropidłowską, która chętnie zaprasza do wnętrz świątyni (to ona dzierży klucz do wielkich wrót;)). Pani Ewa to przesympatyczna, uśmiechnięta kobieta, która nie tylko dba o miłą atmosferę, ale też troszczy się o żołądki gości odwiedzających kościół (aj te ciasta!). I mimo, iż kościół w Tui faktycznie jest wyjątkowy (zwróćcie uwagę na wieżę) i jest żuławską perełką, to dla mnie wizytówką tego miejsca jest Pani Ewa :).

  Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


 

Pełna relacja dostępna na stronie Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy” -> http://kochamyzulawy.pl/index.php/nasze-dzialania/zwiedzamy-zulawy/126-wizytowki-zulaw

Organizatorzy: Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”, Klub PTTK „Szuwarek” Nowy Dwór Gdański, Żuławski Ośrodek Kultury, Koło Turystyczne „Jambas” w Marzęcinie.


ZOBACZ TAKŻE:

Kulinaria Żuławskie

DSC_1048~2Kuchnia Żuław zawsze była wielokulturowa, tak jak wielokulturowy był (a czasem nawet jeszcze jest) region leżący w delcie Wisły. Do niedawna temat żuławskich kulinariów, w szczególności tych przedwojennych, był prawie nieznany. Nie tak łatwo odnaleźć przepisy, które przepadły wraz z odejściem dawnych mieszkańców Żuław. Mimo to Arturowi Wasielewskiemu, właścicielowi domu podcieniowego w Orłowie, udało się odnaleźć wiele receptur i przygotować publikację, jakiej jeszcze nie było!
„Kulinaria żuławskie” to nie jest książka kucharska z przepisami. Tutaj możecie posmakować historii. Możecie poznać całą otoczkę związaną z tymi najsmaczniejszymi obliczami Żuław. To podróż przez Żuławy z perspektywy talerza :).
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2015/03/12/kulinaria-zulawskie/

Odwiedziny w otwartych zabytkach

IMG_5936W dniach 22-23.06.13 po raz drugi otworzono na co dzień niedostępne zabytki żuławskie (pierwsza edycja: Gościna w Żuławskim Zabytku, 09.2012). Blisko 30 miejsc czekało na zwiedzających, przybliżając im historię regionu.
Wśród obiektów znalazły się domy podcieniowe, muzea, cmentarze, kościoły, wiatraki, wąskotorówka, a nawet całe wsie (Stara Kościelnica, Tujsk). Atrakcji była cała masa i nie dało się dotrzeć w każde miejsce, dlatego warto było przygotować się, opracować trasę i z planem ruszyć na podbój żuławskich zabytków!
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2013/06/27/odwiedziny-w-otwartych-zabytkach/

Reklamy

2 thoughts on “Wizytówki Żuław

 1. Pingback: Podsumowanie roku 2015 | Kochamy Żuławy

 2. Pingback: Zakamarki stolicy Żuław – „Zwiedzamy Żuławy” | Kochamy Żuławy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s