Nowa Kościelnica – spacer z przewodnikiem

DSC_1539~2W lipcu 2015 roku Ania Krokosz ze Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”, w ramach kolejnego wydarzenia z cyklu „Zwiedzamy Żuławy”  zabrała prawie 70 osób na spacer po Nowej Kościelnicy.
Dzisiaj odkrywać będziemy – zachęcała przewodniczka – przede wszystkim piękno Nowej Kościelnicy. Piękno małej, żuławskiej miejscowości. Piękno, które kryje się właśnie w zabytkowych domach, w podcieniach, na starych fotografiach i w przedmiotach, ukryte w rozmowie z mieszkańcami pamiętającymi jeszcze czasy powojenne, kryjące się w otaczającej nas przyrodzie…

 


Krótko o wycieczce

Na trasie wycieczki zrobiliśmy sporo przystanków, a najważniejsze z nich to: murowany dom z mansardowym dachem, świetlica wiejska z tymczasową wystawą, dom podcieniowy rodzinny Klassen, dom z zagrody holenderskiej, dom podcieniowy rodziny Wiebe, zabytkowe gospodarstwo ze spichlerzem.
W ramach wydarzenia odbyło się jeszcze tzw. „before party” – czyli zwiedzanie kościoła w Niedźwiedzicy. Na zakończenie wycieczki organizatorzy zaprosili oczywiście do ulubionego Piaskowca, oczywiście na biesiadę w ulubionym towarzystwie Pań z Sołeckiego Koła Gospodyń w Piaskowcu oraz Pań z zespołu „Żuławianki”.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

„Moje” miejsca

  1. Dom podcieniowy (dawniej rodziny Klassen) – praktycznie już od 3 lat regularnie odwiedzamy dom podcieniowy, do którego zaprasza nas rodzina Koc. To niesamowite, bo przecież, przy okazji tych spotkań, przez mieszkanie tej rodziny przetaczają się tłumy, a oni zawsze przyjmują nas z uśmiechem. W tym roku jednak, poza zwiedzaniem, wydarzyło się coś jeszcze. Znajdując się pod wizytówką Nowej Kościelnicy, odśpiewaliśmy „sto lat” jednej z uczestniczek spaceru, która tego dnia obchodziła swoje urodziny 🙂 – filmik nieco niżej.

    Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

  1. Gospodarstwo Państwa Hersztek – to jest moje ulubione, najukochańsze miejsce w Nowej Kościelnicy, a jednocześnie jedno z najważniejszych na mojej subiektywnej mapie Żuław (dla wyjaśnienia: nie mam tego „naj” bo nie potrafię go wybrać :p). Gospodarstwo Państwa Hersztek składa się z dworku, zabudowań gospodarczych, wytwórni płytek ceramicznych (Manufaktura Hersztek) i … przepięknego, drewnianego spichlerza! Widziałam go już kilka razy, ale za każdym spotkaniu zachwycam się jego detalami. To miejsce, jak i Ewelina i Krzysztof Hersztek, mają ogromną moc przyciągania. Zobaczcie filmik jaki nakręciłam w spichlerzu, przy okazji wydarzenia „Spichlerz Poezji” (09.2015).

    Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


 


Pełna relacja dostępna na stronie Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy” -> http://kochamyzulawy.pl/index.php/nasze-dzialania/zwiedzamy-zulawy/129-nowa-koscielnica-spacer-z-przewodnikiem

Organizatorzy spaceru : Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”, Sołectwo Nowa Kościelnica, Sołectwo Piaskowiec, Sołeckie Koło Gospodyń w Piaskowcu, Okręg Pomorski Polskiego Związku Niewidomych, Gmina i Miasto Nowy Dwór Gdański


ZOBACZ TAKŻE:

Foto-spacer po Nowej Kościelnicy

DSC_0971~2Jeśli Żuławy chodzą za Tobą, czy raczej Ty chodzisz za nimi 😉 ale na dworze jest jeszcze zimno, albo nie masz czasu na całodzienną wycieczkę, to pomyśl, czy ciekawym wyjściem nie jest spokojny spacer po jednej z żuławskich wsi.

I tak też zrobiłam. Pojechałam do Nowej Kościelnicy w Gminie Ostaszewo, gdzie Ania Krokosz, mieszkanka i miłośniczka Żuław, pokazała mi nieznane zakątki swojej wsi. Zapraszam do alternatywnego zwiedzania Nowej Kościelnicy, tym razem prawie bez żelaznych punktów – domów podcieniowych, ale za to zaglądając w boczne uliczki.

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2015/03/07/foto-spacer-po-nowej-koscielnicy/

Druga wycieczka po Gminie Ostaszewo

IMG_9822W 2013 roku odbyła się pierwsza wycieczka po Gminie Ostaszewo. Uczestnicy tak świetnie się bawili, a gmina ma tyle atrakcji do zaoferowania, że w następnym roku, w dniu 23.08.14 , odbyła się kolejna edycja wyprawy i znowu była bardzo udana.
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/11/11/druga-wycieczka-po-gminie-ostaszewo/

 

Gmina Ostaszewo – wycieczka autokarowa

IMG_7315W sobotę, 24.08.2013, drogami Gminy Ostaszewo mknął autobus wypełniony mieszkańcami Gdańska, Gdyni, Pruszcza Gdańskiego, Malborka , Tczewa oraz kilku żuławskich miast i wsi (także z woj. Warmińsko-Mazurskiego). Te 45 osób przybyło do Gminy Ostaszewo w celach turystycznych, na wycieczkę współorganizowaną przez Kochamy Żuławy, Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Ostaszewo „Nowa Gmina”, Gminę Ostaszewo oraz Zespół Szkół w Ostaszewie.
https://kochamyzulawy.wordpress.com/2013/08/31/gmina-ostaszewo-wycieczka-autokarowa/

Reklamy

2 thoughts on “Nowa Kościelnica – spacer z przewodnikiem

  1. Pingback: Podsumowanie roku 2015 | Kochamy Żuławy

  2. Pingback: Gospodyni na Żuławach | Kochamy Żuławy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s