Sentymentalny spacer po Kleciu – „Zwiedzamy Żuławy”


Klecie jest niewielką, żuławską wsią, zlokalizowaną w pobliżu Malborka. Klecie otaczają żyzne pola uprawne, a w wakacje, jedyną drogą we wsi niespiesznie suną kombajny. Znaleźć tu można stare domy i zabudowania gospodarcze. Wzdłuż drogi wyłożonej tzw. „kocimi łbami” rosną wiekowe lipy, a na poboczu spotkać można urokliwe wierzby. Tu spaceruje się bardzo wolno, rozkoszując się aurą Klecia.

dsc_2553-01


dsc_2543-01Krótko o wycieczce
07.05.16 odbyła się wycieczka pt. „Sentymentalny spacer po Kleciu”. Wydarzenie przyjęło formę spaceru literackiego, którego motywem przewodnim była fabuła książki „Zupa z pokrzyw, duch i tajemnica”.  Uczestnikom towarzyszyła grupa teatralna „Pakt Pokoleniowy”, która odgrywała fragmenty z książki i z pamiętnika Wiehlera. Spacer jednocześnie był okazją do pożegnania autorki książki z Kleciem. Iza Foerster (Chojnacka-Skibicka), która jednocześnie była naszą przewodniczką, zaraz po spacerze, z bólem serca opuściła Klecie, wyjeżdżając daleko.

„Moje” miejsca

  1. Dom podcieniowy – ilekroć myślę o tym miejscu, przypominają mi się fragmenty książki „Zupy z pokrzyw…”, w których cytowany jest pamiętnik Wiehlera. Chwytająca za serce ostatnia kolacja dawnych mieszkańców domu, którzy musieli uciekać w celu ratowania własnego życia. Na stole znalazł się pamiętny ryż z cukrem i cynamonem…
    dsc_2546-01
  2. Dom z drewnianymi okiennicami i przepięknym ogrodem – ilekroć jestem w Kleciu, tylekroć staram się chociaż na moment przystanąć przy ogrodzie Pani Malinowskiej.

    Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

  3. Dom z duszą – czyli dom Izy. To miejsce zawsze będę darzyła ogromnym sentymentem. Z domem, w którym mieszkała Iza, wiążą się bardzo miłe wspomnienia. Na samą myśl na sercu robi się ciepło, bo ta stara chata faktycznie miała duszę, którą dała mu właśnie Iza.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Pełna relacja: http://kochamyzulawy.pl/index.php/nasze-dzialania/zwiedzamy-zulawy/161-sentymentalny-spacer-po-kleciu

Wycieczkę zorganizowali: Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” oraz Grupa Teatralna „Pakt Pokoleniowy”.

LOGO1


ZOBACZ TAKŻE:

IMG_20141129_220844Duch na żuławskim poddaszu / Izabela Chojnacka – Skibicka, wywiad
Czy życie na żuławskiej wsi może być nudne? Nie! Tym bardziej gdy w Twojej starej chacie mieszka…duch! A co jeśli ten duch pamięta wydarzenia II Wojny Światowej?! Jakie tajemnice skrywa?
Najnowsza książka Izabeli Chojnackiej – Skibickiej, „Zupa z pokrzyw, duch i tajemnica” to podróż w czasie: z współczesności do czasów wojny i ponownie do współczesności. Poznaj historię dawnych mieszkańców Żuław, zobacz jak wyglądały ich ostatnie chwile na tych ziemiach. Książka ukazuje wzruszające przeżycia zwykłych ludzi, którzy znosili trudy wojny, a potem pozostawili za sobą swój cały dobytek, próbując ratować własne życie.
Zapraszam do podróży w odległą i tajemniczą przeszłość!

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2015/02/08/duch-na-zulawskim-poddaszu-izabela-chojnacka-skibicka-wywiad/

DSC_1840~2Gmina Stare Pole
Teren gminy Stare Pole był mi dość mało znany. Co prawda w Kleciu, ze względu na mieszkającą tam pisarkę, Izabelę Chojnacką-Skibicką bywam co jakiś czas😉 ale znacząca część gminy była mi faktycznie obca. Jednak tylko do czasu, gdy Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” wraz ze Stowarzyszeniem Aktywnie Stare Pole oraz innymi współorganizatorami (lista poniżej) postanowili we wrześniu 2015 r. zaprosić miłośników Żuław na autokarową wycieczkę po nieznanych obliczach tej części Żuław. I wiecie co? Tylu niespodzianek to dawno nie było!
Przewodniczką była Pani Magdalena Roman.

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2015/11/30/gmina-stare-pole/


IMG_6798Klecie – spacerkiem po wsi
Klecie ma w sobie jakiś czar – tu chce się wracać.
Mała żuławska wieś, niby na uboczu, niby troszkę odizolowana, ale jednak przyciąga. Czy to ten dom podcieniowy? A może stara droga obsadzona aleją drzew? Wszechobecna zieleń i piękne krajobrazy? Albo…

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2013/08/12/klecie-spacerkiem-po-wsi/

Reklamy

One thought on “Sentymentalny spacer po Kleciu – „Zwiedzamy Żuławy”

  1. Pingback: Podsumowanie roku 2016 | Kochamy Żuławy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s