Wśród żuławskich pól – „Zwiedzamy Żuławy”

Pole… pole…. – tak, Żuławy to przede wszystkim pola. To region typowo rolniczy, dlatego jedna z wycieczek organizowanych przez Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”, traktowała właśnie o uprawianiu roli.

dsc_3131-01


Krótko o wycieczce
W sobotę, 16.07.2016 r. odbyła się wycieczka rowerowa, której motywem przewodnim były żuławskie pola zlokalizowane w okolicy Nowego Stawu. Trasa biegła przez Nowy Staw, Laski, Trępnowy, Lichnowy, Pordenowo i Pręgowo Żuławskie. W rolę przewodnika wcielił się pan Bernard Jesionowski, kustosz Muzeum Zamkowego w Malborku.

 „Moje” miejsca

  • Bogaty w detale dom –  w Pręgowie Żuławskim znajduje się dom, który, wśród pasjonatów Żuław, wywołuje liczne i głośne okrzyki zachwytu. Jest to jeden z najpiękniej zdobionych domów na całych Żuławach! Mnogość detali może przyprawić o zawrót głowy – a w aparacie może „skończyć się klisza” ;).

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

  • Płyta starszego wałowego – zdobiła kiedyś posiadłość człowieka, którego obowiązkiem było pilnowanie porządku na groblach i wałach – była to funkcja bardzo odpowiedzialna społecznie

dsc_3076-01

  • Zakole w Laskach – rzeka Święta (później Tuga) meandruje wśród żuławskich pól. Jest takie jedno miejsce, w którym zakole jest najpiękniejszym zakolem jakie kiedykolwiek wiedziałam. Zmienia się ono wraz z porami roku. Czasem nawet ciężko jest rozpoznać. Zupełnie inaczej wygląda zimą, gdy bezlistne wierzby spoglądają w zamarzniętą rzekę, inaczej wiosną gdy rzepak żółci się, dominując w krajobrazie, inaczej latem, gdy pełno tu bujnej, zielonej roślinności. Nie było mnie tu jesienią, ale oczami wyobraźni widzę nostalgiczne mgły otulające wierzby, szykujące się do zimowego snu… 🙂

dsc_3050-01


Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


Pełna relacja: http://kochamyzulawy.pl/index.php/nasze-dzialania/zwiedzamy-zulawy/169-wsrod-zulawskich-pol

Wycieczkę zorganizowali: Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”, Stowarzyszenie Miłośników Nowego Stawu, Sołectwo Pręgowo Żuławskie.

LOGO1


ZOBACZ TAKŻE

IMG_8866Makowe pole
Nieczęsto się zdarza, że jadę na Żuławy w celach typowo fotograficznych, gdzie krajobraz ma być tylko tłem. W sumie, nigdy tak się nie zdarzyło. Takie zdjęcia robiło się „przy okazji”. Tym razem jednak szykował się właśnie taki wypad, a wszystko dlatego, że Ania S. wymarzyła sobie sesję zdjęciową w makach.

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/06/22/makowe-pole/

IMG_7455Okolice Nowego Stawu – wycieczka autokarowa
Cóż może robić 60 osób w pochmurny, deszczowy dzień? Oczywiście zwiedzać Żuławy!
W dniu 14.09.13 miłośnicy Żuław przybyli do Nowego Stawu na wycieczkę organizowaną przezStowarzyszenie Miłośników Nowego Stawu, Urząd Miejski w Nowym Stawie oraz Kochamy Żuławy. Turyści (przyjechali z całych Żuław, Trójmiasta, Elbląga, Malborka i innych miejscowości) zwiedzali okolice Nowego Stawu.

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2013/09/19/okolice-nowego-stawu-wycieczka-autokarowa/

IMG_3460Nowy Staw – spacer z przewodnikiem
Była to druga wycieczka współorganizowana przez Kochamy Żuławy, ale tym razem ze Stowarzyszeniem Miłośników Nowego Stawu. Wycieczka odbyła się w październiku 2012 roku.

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2013/05/10/nowy-staw-spacer-z-przewodnikiem/

2 thoughts on “Wśród żuławskich pól – „Zwiedzamy Żuławy”

  1. Pingback: Podsumowanie roku 2016 | Kochamy Żuławy

  2. Pingback: Nowy Staw z przewodnikiem – „Zwiedzamy Żuławy” | Kochamy Żuławy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s