Zakamarki stolicy Żuław – „Zwiedzamy Żuławy”

Nowy Dwór Gdański bywa nazywany stolicą Żuław. Niewątpliwie jest to miasto, w którym organizowanych jest najwięcej żuławskich wydarzeń. Tu siedzibę ma Żuławski Park Historyczny czy Żuławski Ośrodek Kultury. To tutaj znajduje się lokomotywownia Żuławskiej Kolei Dojazdowej.

dsc_2760-01


Krótko o wycieczce

W dniu 11.06.2016 r. odbyło się wydarzenie pt. „Zakamarki stolicy Żuław – czyli poznać Nowy Dwór Gdański i okolice w 120 rocznicę nadania herbu”. W ramach spaceru uczestnicy zapoznali się z historią Nowego Dworu Gdańskiego oraz zwiedzili największe atrakcje turystyczne miasteczka. Była to kolejna wycieczka z cyklu „Zwiedzamy Żuławy” jednak ten spacer był wyjątkowy, ponieważ uzyskał wsparcie finansowe przyznane przez Gminę Nowy Dwór Gdański. Przewodnikiem był Andrzej Grabowski z PTTK Szuwarek.

dsc_2771-01„Moje” miejsca

  • Zespół starego budownictwa – w ścisłym centrum miasta znajduje się charakterystyczna zabudowa z dwuspadzistymi dachami. Urokliwe domy nadają wyjątkowy klimat małemu, spokojnemu miastu.
  • Urokliwa Tuga – to żuławska rzeka, która przepięknie meandruje, przepływając przez Nowy Dwór Gdański. W okresie kwitnienia salwinii na rzece tworzą się gęste zielone dywany. Całość dopełniają mostki i kładki nad Tugą – w tym jeden szczególnie malowniczy, tzw. „chiński”
  • „Ośrodki żuławskości” – czyli:

Żuławski Ośrodek Kultury – do którego chętnie zaglądam przy każdej nadążającej się okazji. ŻOK ma wiele tajemniczych zakątków do odkrycia – polecam zwiedzanie ŻOKu z przewodnikiem! Jednak przede wszystkim organizowanych jest tu wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, no i jest także kameralne „Kino Żuławy” :).

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

 

 

 Żuławska Kolej Dojazdowa – idealna na niespieszne wycieczki, gdy chcemy zachłysnąć się żuławskim krajobrazem. Moja ulubiona trasa wiedzie od Nowego Dworu Gdańskiego do Rybiny – jedziemy w otwartych wagonikach wąskotorówki, wzdłuż pól, podziwiając rolnicze Żuławy i przejeżdżamy mostem obrotowym (UNIKAT!) nad rzeką Szkarpawą. Widoki zwalają z nóg. 🙂

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


Żuławski Park Historyczny
– miejsce, które co chwile się zmienia, poszerzając swą ofertę o kolejne eksponaty, wystawy czy wydarzenia (np. wykłady tematyczne). To tu warto rozpocząć swoją przygodę z Żuławami i warto tu wracać, by wiedzę swą pogłębiać. Miejsce zaciekawi nie tylko dorosłych, ale także i dzieci (specjalne, dedykowane najmłodszym zajęcia).

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


Pełna relacja: http://kochamyzulawy.pl/index.php/nasze-dzialania/zwiedzamy-zulawy/165-spacer-z-przewodnikiem-po-stolicy-zulaw

Wycieczkę zorganizowali: Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”, Gmina Nowy Dwór Gdański, PTTK Szuwarek, Żuławski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie na rzecz ratownictwa „Adiutare”, Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych, Żuławska Kolej Dojazdowa, Żuławski Park Historyczny.

Wydarzenie otrzymało wsparcie finansowe przyznane przez Gminę Nowy Dwór Gdański w ramach realizowanego zadania publicznego pod nazwą „Turystyka i Krajoznawstwo”.

LOGO1


ZOBACZ TAKŻE:

DSC_1411~2 (Copy) (Copy)Wizytówki Żuław
W czerwcu 2015 r. Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” postanowiło przybliżyć temat wizytówek Żuław: domy podcieniowe, cmentarze mennonickie, wiekowe kościoły, rozległe pejzaże, pola uprawne, odległe horyzonty czy rzeki i kanały – to tylko niektóre z nich. Ze względu na warunki atmosferyczne konieczne okazało się skrócenie trasy wycieczki rowerowej, która ostatecznie wiodła od Nowego Dworu Gdańskiego, przez Orłowo, Lubieszewo i Tuję, nawracając ponownie do Nowego Dworu Gdańskiego. Przewodnikiem wycieczki był Edmund Łabieniec z klubu PTTK Szuwarek.

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2015/11/13/wizytowki-zulaw/

Justyna PałkaHydrotechniczne Żuławy
A gdyby tak zorganizować wycieczkę, której tematem byłyby hydrotechniczne Żuławy? Na taki pomysł wpadliśmy (Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”) kilka miesięcy wcześniej, ale niektóre fragmenty trasy mieliśmy ustalone już od ponad roku, gdy po raz pierwszy wyruszyliśmy na wycieczkę z klubem Pttk Szuwarek. Nasza rowerowa wycieczka „Hydrotechniczne Żuławy” odbyła się dnia 28.06.14 r. Na miejscu zbiórki pojawiło się łącznie 21 osób (większość spoza Żuław). Przewodnikiem wycieczki był Edmund Łabieniec.

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2014/09/08/hydrotechnika/

Fiszewo

Fiszewo

Żuławy dla początkujących 
Jest taka kraina, gdzie woda wyznacza rytm życia. To właśnie ten żywioł stworzył najmłodszy region w Polsce. Mowa o Żuławach, które swe powstanie zawdzięczają Wiśle.
Żuławy charakteryzują się płaskim terenem, prawie pozbawionym lasów, poprzecinanym licznymi rzekami, strumykami, kanałami i rowami. To region usiany polami uprawnymi (ach ten rzepak!), ale mimo to, praktycznie w każdej wsi znajdziemy cenne, zabytkowe domy, a i średniowiecznych kościołów też tu sporo! To także region obsadzony wierzbami kryjącymi się w jesiennej, nostalgicznej mgle. Region osnuty tajemnicą, którą zabrali ze sobą w 1945 r. dawni mieszkańcy, a którą odkrywamy na nowo.

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2016/02/28/zulawy-dla-poczatkujacych-wizytowki-regionu/

One thought on “Zakamarki stolicy Żuław – „Zwiedzamy Żuławy”

  1. Pingback: Podsumowanie roku 2016 | Kochamy Żuławy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s