Miłoradz i okolice – „Zwiedzamy Żuławy”

Gmina Miłoradz oraz jej okolice to jedne z najciekawszych zakątków Żuław. Dlaczego? Bo jest tu sporo „do odkrycia”, atrakcje często są schowane, ale dzięki uprzejmości mieszkańców, wiele z tych miejsc można zobaczyć. Ilekroć zwiedzam te tereny, tylekroć wracam bogatsza o ekscytujące wspomnienia.

dsc_4745-01


Krótko o wycieczce
Wycieczka autokarowa „Miłoradz i okolice” była ostatnią tegoroczną wycieczką z cyklu „Zwiedzamy Żuławy”. Rozpoczęła się w Starej Kościelnicy, gdzie turyści zwiedzili kościół i centrum wsi, by następnie udać się do świetlicy wiejskiej na poczęstunek. Następnym przystankiem był Miłoradz i tutejsza Dawna Wozownia. Nowością dla turystów była chata rybaka w Mątowach Wielkich, po zwiedzeniu której uczestnicy udali się do Bystrza, by zatrzymać się pod domem podcieniowym i na cmentarzu z ossuarium. Jednym z dłuższych przystanków było Gnojewo, gdzie turyści mieli okazję zwiedzić ruiny kościoła, zazwyczaj niedostępnego. Ostatnim przystankiem były Stogi i tutejszy cmentarz mennonicki. W tej miejscowości również odbył się obiad, kończący wycieczkę.

Wydarzenie odbyło się 01.10.16 r., a przewodnikiem był Bogdan Mąder z PTTK w Malborku. Dodatkowym przewodnikiem wspierającym była Aleksandra Paprot, nasza wiceprezes.

„Moje” miejsca

  • Stara Kościelnica – pierwsza Polski stolica 😉 – to tylko takie lokalne, żartobliwe powiedzenie, które wpadło mi w ucho już przy pierwszym kontakcie z wsią;). Mam spory sentyment do tej miejscowości, też ze względów personalnych. Dość często tu zaglądam, czy to prywatnie czy to w ramach działalności Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”. Jednak trzeba podkreślić, że wieś jest piękna i zgarnia nagrody za swą urodę. Poza tym sporo w niej zachowanych przedwojennych domów – w tym ten wyjątkowy z wyrytym napisem „Dom zajęty” – wykonanym przez powojennych osadników! Dla mnie to prawdziwa gratka.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

  • Dawna Wozownia w Miłoradzu – można to nazwać miłością od pierwszego spojrzenia. Gdy pojawiłam się tu po raz pierwszy, rok temu, wiedziałam, że to miejsce ma moc – a największymi „mocarzami” są tutaj właściciele, Kasia i Janek Burchardt. Miejsce to nie tylko tryska historią, ale też wypływa z niego kreatywność i to szerokimi strumieniami. Co jednak najważniejsze, miejsce otacza niesamowita aura i chyba każdy czuje się tu rewelacyjnie.
  • Chata rybaka w Mątowach Wielkich – czyli skrawek raju na Żuławach :). Jestem zachwycona i zupełnie oczarowana chatą, którą uratowali i o którą zadbali Państwo Lidia i Janusz Zawadzcy. Nigdy nie widziałam podobnego miejsca. Tutaj zewsząd dostrzec można miłość do Żuław i ogromny szacunek dla historii.
  • Kościół w Gnojewie – spełniłam swoje małe marzenie i w końcu weszłam do ruin kościoła. Tylekroć widziałam świątynię z zewnątrz, ale nigdy w środku. Emocje były ogromne. Oczywiście wiedziałam czego się spodziewać. Kościół już dawno popadł w ruinę, ale całe szczęście został częściowo zabezpieczony przed dalszą degradacją. O obiekt od lat walczy Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. O historii tego miejsca, o remoncie, o problemach i planach, opowiedział nam Pan Tomasz Korzeniowski, który przybył do Gnojewa specjalnie na tę okazję.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Pełna relacja: http://kochamyzulawy.pl/index.php/nasze-dzialania/zwiedzamy-zulawy/184-miloradz-i-okolice

LOGO1

Wycieczkę zorganizowali: Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”, Gmina Miłoradz, Oddział Przewodnicki PTTK im. S. Dubyny w Malborku, Dawna Wozownia, Sołectwo Stara Kościelnica, Koło Gospodyń Wiejskich w Stogach, Świetlica Wiejska w Stogach. Strony na Facebooku: Gnojewo, Stara Kościelnica, Stogi-Heubuden


ZOBACZ TAKŻE:

DSC_2772-01Skryte miejsca Gminy Miłoradz 
Lubię zwiedzać Żuławy, tego nie da się ukryć. Czasem poznaję je w ramach wycieczek zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”. Bywa też, że wraz z innymi sympatykami regionu, udajemy się w znane – nieznane zakątki Żuław. Czasem spontanicznie, nie przygotowując niczego, a czasem, tak jak teraz, umawiając się z Żuławiakami na terenie ich prywatnych włości. W sobotę, 18.06.2016 r. pojechaliśmy do bardzo lubianej przez nas, gościnnej gminy Miłoradz. Zwiedziliśmy kilka prywatnych posiadłości, omijając popularne miejsca, z ogromną satysfakcją poznając nieznane smaki gminy Miłoradz.🙂

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2016/07/03/skryte-miejsca-gminy-miloradz/

DSC_2339-01Dawna Wozownia 
Dawna Wozownia to tajemnicze miejsce na Żuławach, które pobudza wyobraźnię. Od właścicieli obiektu usłyszeć można wiele porywających opowieści. Ciekawe jaką historię skrywa duch małej dziewczynki?!
Dawna Wozownia to miejsce niby zlokalizowane w centrum wsi Miłoradz, a jednak na klimatycznym, polnym uboczu. Znajdziecie tu mnóstwo starych przedmiotów, gustownie i ze smakiem wyeksponowanych w przytulnym wnętrzu obiektu pochodzącego z XIX wieku. Jednak największym skarbem Dawnej Wozowni są jej właściciele, Kasia i Janek Burchardt, będący duszą tego miejsca.I jeszcze jedno jest pewne: o pojedynczej, pospiesznej wizycie możecie zapomnieć. Za dużo historii do opowiedzenia, a czas spędzony w Dawnej Wozowni biegnie jak szalony!

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2016/01/18/dawna-wozownia-kasia-i-janek-burchardt-wywiad/

Horst ze swoją ulubioną owieczką MukiWojna oczami małego Horsta, żuławiaka
„Wsi spokojna, wsi wesoła” – tak można podsumować wczesne dzieciństwo małego Horsta, który mieszkał w Mielenz (obecnie Miłoradz). A potem? Potem już nie było tak sielsko. Nadszedł czas II wojny światowej. Dziecko nie wszystko zrozumie, jednak pewne obrazy zapamięta na całe życie. Przywołują one ogromne emocje – tak, jakby wydarzyły się wczoraj…
Zapraszam Was do wyjątkowego opowiadania, które przedstawia wydarzenia prawdziwe… Zapraszam do opowiadania Horsta, który do tej pory mieszka w Miłoradzu.

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2016/10/26/wojna-oczami-malego-horsta-zulawiaka/

One thought on “Miłoradz i okolice – „Zwiedzamy Żuławy”

  1. Pingback: Podsumowanie roku 2016 | Kochamy Żuławy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s