Nowy Staw z przewodnikiem – „Zwiedzamy Żuławy”

Nowy Staw to jedno z moich ukochanych miejsc na Żuławach. Pojawił się już na początku mojej przygody z tą „depresyjna” krainą. Często chętnie tu wracam – czy to prywatnie czy w ramach Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”.

 


Krótko o wycieczce
Spacer z przewodnikiem po Nowym Stawie odbył się w dniu 23.04.2017 r. Przewodnikiem był pan Bernard Jesionowski, znany kustosz Muzeum Zamkowego w Malborku.

Nowy Staw otworzył kolejny sezon turystyczny Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”. Spacer rozpoczął się na rynku, wiódł uliczkami zlokalizowanymi w centrum miasta, a zakończył się w OSiR.

„Moje” miejsca

 • Ołówek – wizytówka Nowego Stawu. To dawny kościół ewangelicki, którego wieża przypomina wspomniany ołówek (stąd ta potoczna nazwa). Obecnie, w przepięknie wyremontowanym obiekcie, mieści się „Galeria Żuławska” – miejsce idealne na organizację wydarzeń kulturalnych.
  Z Ołówkiem po raz pierwszy spotkałam się w trakcie jego remontu, dlatego tym bardziej doceniam metamorfozę jaką przeszedł. Chętnie tu wracam by ponownie obejrzeć jego odrestaurowane wnętrza, ale także, wraz z Członkami SKŻ, z przyjemnością organizujemy tu własne inicjatywy :).
 • Miasto dwóch rynków – tak, w Nowym Stawie są dwa rynki  (przed wojną był to jeden duży rynek). Wzdłuż rynków ustawione są kamieniczki, których piwnice sięgają nawet czasów późnego średniowiecza!  Na środku, w samym centrum Nowego Stawu, znajduje się wspomniany wyżej Ołówek, a nieopodal, wiekowa i majestatyczna Kolegiata Żuławska.
  Odwiedzając miasteczko warto też udać się do tutejszej cukierni – polecam jagodzianki, lody, ciasto z galaretką i kawę :).

  Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 • Boczne uliczki – urokliwe są także uliczki zlokalizowane w okolicy rynków. Najpiękniejsze z nich to ulica Stwosza oraz  ulica Mickiewicza. Warto przejść się nimi niespiesznie i przyjrzeć się starym domom wzdłuż nim ustawionym. Tu klimatu nadają także pieczołowicie pielęgnowane wierzby.
  Wśród zabudowań można bez problemu dostrzec dawną słodownię „EB”.
  Polecam także przespacerować się ulicą Gdańską, wzdłuż której zlokalizowanych jest wiele ciekawych budynków, łącznie z domem podcieniowym.

  Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


Dodatkową, niesamowitą atrakcją wycieczki było wejście na nowostawską wieżę ciśnień! 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Pełna relacja na: http://kochamyzulawy.pl/index.php/nasze-dzialania/zwiedzamy-zulawy/197-nowy-staw-z-przewodnikiem

Wycieczkę zorganizowali: Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”, Stowarzyszenie Miłośników Nowego Stawu, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowym Stawie


ZOBACZ TAKŻE:

Fot. Wojtek Ostrowski

Okolice Nowego Stawu
Cóż może robić 60 osób w pochmurny, deszczowy dzień? Oczywiście zwiedzać Żuławy!
W dniu 14.09.13 miłośnicy Żuław przybyli do Nowego Stawu na wycieczkę organizowaną przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Stawu, Urząd Miejski w Nowym Stawie oraz Kochamy Żuławy. Turyści (przyjechali z całych Żuław, Trójmiasta, Elbląga, Malborka i innych miejscowości) zwiedzali okolice Nowego Stawu.

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2013/09/19/okolice-nowego-stawu-wycieczka-autokarowa/

Wśród żuławskich pól
Pole… pole…. – tak, Żuławy to przede wszystkim pola. To region typowo rolniczy, dlatego jedna z wycieczek organizowanych przez Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”, traktowała właśnie o uprawianiu roli.

https://kochamyzulawy.wordpress.com/2016/12/14/wsrod-zulawskich-pol-zwiedzamy-zulawy/

One thought on “Nowy Staw z przewodnikiem – „Zwiedzamy Żuławy”

 1. Pingback: Gospodyni na Żuławach | Kochamy Żuławy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s