Żuławskie siedlisko pod lipami

 

Asia i Wojtek mieszkają na żuławskiej wsi koło Elbląga, chociaż bardziej chciałoby się powiedzieć, że w szczerym polu, bo do sąsiadów mają dość daleko. Odludzie, pomyślisz? Nic bardziej mylnego! Ich przedwojenne gospodarstwo jest znane nie tylko w okolicy, ale i w całej Polsce. Prowadzą „Akademię Siedliska pod Lipami”, a jednocześnie działają na rzecz Stowarzyszenia „Dwie Wsie”. Nie dziwi więc, że miłośnicy zdrowego żywienia i odpoczynku daleko od miasta ciągną tu tłumnie.
Joanna Włodarska i Wojciech Kreft jednocześnie cenią sobie ciszę, jaką zapewnia Dłużyna, w której, lata temu, zakupili owe opuszczone domostwo. Dzięki nim gospodarstwo odżyło, a okolica zyskała aktywnych społecznie mieszkańców.


Fascynacja drewnianymi domami

Nieopodal Żuław…. Stary dom, stary sad, stara historia miłosna. Ale sentyment do tego miejsca ciągle trwa. Posłuchajcie jak to się stało, że Asia pokochała drewniane domy.

 

„A Wy tu czego?!” – czyli o poszukiwaniu swojego miejsca

Domu z duszą szukali wszędzie, dosłownie wszędzie! Ale gdy już go znaleźli to….wszystko potoczyło się szybko. Od przeczytania ogłoszenia, przez oględziny pod okiem czujnego sąsiada, do natychmiastowego zauroczenia się tym miejscem. Co warto podkreślić, już pierwsze odwiedziny na zawsze zapisały się w życiu domowników – zmieniając ich upodobnia do porannego rytuału picia kawy. 🙂

Ciągle coś się u nich dzieje

Asia i Wojtek nie mogą siedzieć bezczynnie ;). Chociaż sam dom dopomina się zainteresowania, to mają jeszcze oboro-stodołę. Asia pasjonuje się serowarstwem, ziołami czy recepturami kulinarnymi. Z nimi zawsze jest przepysznie!

Akademia w stodole?

Kto to widział, by akademia mieściła się w stodole?! A jednak na Żuławach to możliwe. Asia i Wojtek zagospodarowali swoją oboro-stodołę na cele dydaktyczne i otworzyli w niej „Akademię Siedliska pod Lipami”. Warsztaty? Szybko, szybko bo brak już miejsc! Biesiady? Oj do białego rana! Wesela? Niezapomniane wiejskie wspomnienia! A niebawem też noclegi… i to wcale nie takie typowe… 🙂

Malowane wspomnienie

Czasem coś ludzi dzieli, ale wystarczy wyciągnąć dłoń i jeśli chęci są z obu stron to jest szansa, że powstanie coś wyjątkowego. Tak też stało się na pograniczu Węziny i Dłużyny. Kolorowy most połączył mieszkańców wsi na wielu płaszczyznach. Od tamtego czasu sporo się zmieniło, ale właśnie ten most był momentem startowym.

„Zapraszam Cię na zwiedzanie”

Asia kocha nie tylko swoje siedlisko, ale również Żuławy, na których mieszka. Oczywiście najbliższe sercu są miejsca zlokalizowane w sąsiedztwie, do których uwielbia wracać, także wspomnieniami. Bo jak nie pokazać Kanału Elbląskiego? Jak nie opowiedzieć o bliskim spotkaniu z bielikiem, które na zawsze zapada w ludzkiej pamięci?  A przecież na pograniczu Żuław jest także interesująco!

 

 


Akademia Siedliska pod Lipami:

https://www.akademiasiedliska.pl/

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

 


Zza kulis

Zapraszam Was na deser – kilka ujęć zza kulis 🙂 Kadry pionowe, gdyż spotkanie było relacjonowane na bieżąco na Instagramie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s